Cijene su u rujnu porasle za 1,2%, što je najveća stopa inflacije u posljednjih šest godine, pokazuju podaci DZS-a, a značajnoj inflaciji pridonijele su cijene prehrane te odjeće i obuće.
Primjerice, prehrana je poskupjela 2,8% u odnosu na kolovoz što je uglavnom posljedica visokih cijena voća i povrća.
Ovo bi naime mogao biti uvod u zimski val poskupljenja prehrambenih proizvoda, s obzirom da su cijene žitarica na svjetskom i domaćem tržištu udvostručene, mljekari zahtijevaju povećanje cijena od 30%, stočari prijete obustavom proizvodnje.
Pitanje je zapravo koliko će dugo država interventnim mjerama sprječavati skok cijena? Za razliku od zemalja u okruženju, domaći trgovci u svoje cijene još nisu ukalkulirali rast cijena žitarica, pa je val poskupljenja za sada izostao. Krajem ove ili najkasnije početkom sljedeće godine prvo bi se mogle povisiti cijene mlijeka, potom jaja i mesa.
Mljekare i proizvođači sastali su se nekoliko puta bezuspješno, a popusti li se zahtjevu, to će povući i rast cijena svih ostalih proizvoda.
Glasnogovornik Ministarstva poljoprivrede Mladen Pavić kaže kako je vjerojatnije da će u idućoj godini doći do korekcije cijena, no Vlada pokušava barem djelomično ublažiti taj udar. Već bi ovaj tjedan trebala donijeti odluku o financijskoj pomoći stočarima te im isplatiti jednokratnu pomoć po uvjetnom grlu stoke kako bi se prevladala kriza.
Bez jake financijske injekcije stočarima ove bi godine u tovu moglo biti daleko manje stoke, što će dovesti do smanjenja proizvodnje mesa i neizbježnog rasta cijena.
Ekonomski savjetnik u Nezavisnom hrvatskom sindikatu Goran Bakula kaže da su cijene ove jeseni tek neznatno veće u odnosu na prošlu godinu.
Najveći rast zabilježen je kod kruha, više od 10%, dok je mlijeko skuplje za 4,5%, a piletina oko 5 posto. Zbog dugog ciklusa u poljoprivredi možemo očekivati rast cijena krajem godine, kada i inače trgovci dižu cijene, kaže Bakula. (V.K.)
Izvor:
Jutarnji list