Poučeni iskustvima drugih država, predstavnici fondovske industrije već dulje pritišću na vladu da povuče dva poteza.
Prvi je da poveća izdvajanja za drugi stup sa sadašnjih 5 na 7, pa i optimističnih 10% doprinosa kako bi buduće mirovine pratile tempo s troškovima života i plaćama.
Njihove projekcije kažu da bi 1% veća stopa izdvajanja donijelo 300 kuna veću mirovinu, no ni s time se primanja budućih umirovljenika ne mogu približiti 70-postotnom iznosu prosječne plaće.
Stoga se traži način da se potakne građane da sami štede mimo zakonom utvrđenih minimuma, a zahtjev za poreznom olakšicom već petu godinu glasno podupiru i socijalni partneri, sindikati i poslodavci, budući da svaki od njih ima motiva i interesa da se to učini.
Za razliku od obveznih mirovinskih fondova, koji imaju 1,3 milijuna članova, dobrovoljni mirovinski fondovi u pet su godina privukli tek stotinjak tisuća članova.
"Ljudi su svjesni neizvjesnosti koju nosi budućnost, postoji spremnost da se dodatno štedi za starost, ali kada im se da mogućnost da biraju između nešto veće neto plaće odmah i uplate u štednju za starost, većina se odlučuje za neto plaću", kaže Đuro Popijač, ravnatelj Hrvatske udruge poslodavaca, koji dodaje da bez državnih poticaja ne treba očekivati masovniji odaziv na ulaganja u mirovinske fondove jer je cijena rada opterećene visokim davanjima.
U kombinaciji s drugim izdacima, država već sada priznaje građanima porezne olakšice do maksimalnih 1.000 kuna mjesečno, odnosno 12.000 kuna godišnje za ulaganja u dobrovoljno zdravstveno, mirovinsko, životno osiguranje te stanovanje.
Generacija koja je 2002., kad je pokrenuta mirovinska reforma imala 40.-ak godina, imat će mnogo manje mirovine od onih koje se isplaćuju danas.
Prosječan član obveznog mirovinskog fonda koji ima 30 godina, s izdvajanjima od 5% bruto plaće u II. stup imao bi mirovinu iz drugog stupa oko 1.200 kuna.
Kada bi taj doprinos iznosio 6% njegova mirovina bila bi za 230 kuna veća, kada bi doprinos iznosio 7% mirovina bi bila viša za oko 480 kuna, a kada bi to izdvajanje bilo 10% onda bi mirovina iz II. stupa bila duplo veća ili bi iznosila oko 2.400 kuna. (A.T.)
Izvor:
manager.hr