Pravni zastupnici SSSH-a vode 16.000 radnih sporova na Općinskom sudu u Zagrebu, a mnogi od tih postupaka koji se po radnom zakonodavstvu moraju hitno riješiti, znaju trajati i duže od prosječnih 3 do 5 godina, tj. traju po 10 ili čak 15 godina.
Dugotrajno čekanje na presudu koja je u konačnici u 95% slučajeva u korist radnika, negativno se odražava na radno-socijalni status građana.
Na okruglom stolu "Dugotrajnost sudskih postupaka i kršenju ljudskih prava u RH - uzroci, posljedice i rješenja" u organizaciji Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH), njegova predsjednica Ana Knežević poslala je poruku kojom traži partnera za uvođenje posebnih odjela za radne sporove na redovnim sudovima i za specijalizirane radne sudove za radne sporove i socijalne sporove po uzoru na Sloveniju, a u skladu s preporukom Vijeća Europe.
U raspravi su ukrstili koplja ministrica pravosuđa Ana Lovrin i bivša kolegica iz koalicijske vlasti Ingrid Antičević Marinović.
Dok je Lovrin navela rezultate Vlade na planu smanjivanja neriješenih predmeta (ostvaren je pomak s 1,6 milijuna zaostatka na milijun), Antičević-Marinović je ustvrdila da treba hitno uvesti radne sudove kao političku poruku da država štiti slabije.
Sindikalna statistika SSSH-a za cijelo područje Hrvatske pokazuje da vode 22.000 radnih sporova, no ističe kao problem što još uvijek nemaju podatak koliko je radnih sporova u RH.
SSSH-a je zatražio da se zakonskim izmjenama omogući osnivanje posebnih odjela za radne sporove na redovnim sudovima koji bi rješavali samo radne sporove.
Smatraju da bi se tako postigla veća stručnost i specijaliziranost sudaca za rješavanje radnih sporova što bi, kažu, utjecalo i na veću djelotvornost suđenja.
U odnosu na sastav suda za suđenje u prvom stupnju u svim radnim sporovima zbog nezakonitog otkazivanja ugovora zalažu se da se suđenje povjeri novom tripartitnom sudskom vijeću. Vijeće bi činili jedan sudac i dva suca porotnika, jedan od strane poslodavca i jedan od strane sindikata imenovanih sa liste. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik