Državni zavod za statistiku objavio je da su potrošačke cijene prehrane povećane u odnosu na listopad prošle godine za 8,1 posto, a najviše su rasle cijene povrća koje je ove jeseni skuplje čak 30% i voća za gotovo 17 posto.
Nadalje povećanje otkupne cijene mlijeka za 10% uskoro će dovesti i do korekcije cijena mlijeka i mliječnih proizvoda, iako bi prema najavama mljekara, povećanje trebalo biti neznatno i ne bi trebalo predstavljati dodatni udar na standard građana.
Ono što pokazuje službena statistika je da cijene poljoprivrednih proizvoda kod proizvođača, dakle sirovine, bilježe daleko veći rast, što će nužno prouzročiti daljnji rast cijena hrane na tržištu.
Prema najavama iz mesnih industrija, rast cijena mesa bi se mogao dogoditi početkom slijedeće godine zbog dugog proizvodnog ciklusa u stočarstvu.
Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever napominje kako je prema njihovim procjenama ovo tek početak dramatičnog rasta cijena koji je djelomice opravdan, no jedan dio trgovačkih lanaca i proizvođača koriste gužvu i globalne poremećaje koji su utjecali na svjetski rast cijena sirovina i, u konačnici, hrane.
Sever također ističe kako je udio prehrane u potrošačkoj košarici NHS-a u listopadu prošle godine iznosio je 39%, dok se u listopadu ove godine povećao na 39,8 posto. Osim toga, prema njegovima riječima prosječna neto plaća u listopadu ove godine pokrivala je 76,98% prosječne košarice za četveročlanu obitelj.
Nadalje, Sever upozorava kako će dramatičan rast cijena nafte prouzročiti nove korekcije u prehrambenoj industriji, a nije zanemarivo ni to da bi samo daljnje primjene pravilnika o ambalaži i ambalažnom otpadu, mogle dovesti do novog poskupljenja mlijeka i mliječnih prozvoda, gaziranih i negaziranih pića, vode i vina, i to od 30 lipa do 1 kune.
U tom sindikatu očekuju da će do rasta cijena mesa doći početkom iduće godine, što će uz dosadašnja poskupljenja biti dodatni udar na standard i potrošačku košaricu. (V.K.)
Izvor:
Jutarnji list