Hrvatska liječnička komora (HLK) od Nove godine započinje s redovitim licenciranjem liječnika. Liječničke licence obnavljaju se svakih šest godina, a ovo će biti prvo veliko licenciranje nakon što je liječnicima ovog proljeća ukinuta dobna granica za produžene dozvole za rad.
Međutim, po svemu sudeći niti produženje radnog vijeka liječnika neće bitno popraviti stanje na tržištu rada liječnika, gdje je evidentan nedostatka gotovo 4.000 liječnika svih profila.
Predsjednik HLK dr. Hrvoje Minigo strahuje da će se vrlo malo liječnika odlučiti produžiti licencu nakon što im se ponudi odlazak u mirovinu. On napominje kako se u njihovo evidenciji nalazi nekoliko stotina umirovljenih liječnika, ali je tek manji dio nakon 40 godina rada u medicini, radno sposoban.
U Hrvatskom liječničkom sindikatu smatraju pak da će liječnici u poodmakloj dobi ipak produžavati licence zbog niskih mirovina koje, prema njihovim riječima, u toj struci iznose oko 3.000 kuna.
Međutim, liječnici neće moći produživati licence unedogled, jer su po navršenoj 70. godini života svake godine obvezni obavljati zdravstveni pregled za utvrđivanje radne sposobnosti. U HLK očekuju da će većina od oko 16.000 liječnika u sustavu, ipak obnoviti svoje licence za što im je potrebno 120 bodova prikupljenih na stručnim usavršavanjima. Svi oni koji ne prikupe dovoljan broj bodova, morati će polagati ispit provjere stručnosti žele li se i dalje baviti liječničkim pozivom.
Inače, prema najnovijim podacima HZZO-a, u Hrvatskoj trenutačno na 1.000 stanovnika dolazi samo 2,4 liječnika, dok je europski prosjek 3,6 liječnika.
HZZO ističe kako je ukupan broj od 3.500 studenata medicine, koliko ih je na svim fakultetima u zemlji, nedovoljan da bi se pokrio kronični manjak radne snage, zbog čega direktor HZZO-a Većeslav Bergman prognozira da će pacijente u Hrvatskoj uskoro liječiti doktori iz Srbije i BiH, gdje studira 13.500 medicinara. (V.K.)
Izvor:
Novi list