Jednodnevni štrajk zaposlenih u javnim službama u Francuskoj, koji se nadovezao na sedmi dan štrajka u javnom prijevozu, pogodio je škole, fakultete, bolnice, poštanske urede i zračne luke u utorak, javljaju svjetske novinske agencije.
Očekuje se da će se tijekom poslijepodneva štrajkačima pridružiti studenti i srednjoškolci koji prosvjeduju protiv zakona o Sveučilištu, kojim bi sveučilišta dobila veću autonomiju, i već su širom zemlje blokirali pedesetak fakulteta i škola.
Zatvoren je veliki broj osnovnih škola zbog štrajka učitelja u utorak ujutro, što je roditeljima zadalo dodatne glavobolje, a nastava se ne održava ni u nekim srednjim školama. Štrajk je pogodio i bolnice. Kontrolori leta u pariškim zračnim lukama, kao i u zračnoj luci u Marseilleu, također štrajkaju i otkazano je nekoliko letova u zračnoj luci Orly.
Dnevni listovi nisu izašli u utorak ujutro zbog štrajka sindikata distributera koji su se solidarizirali s javnim službama. U jednodnevnom štrajku je i sindikat energetike.
I dalje dolazi do zastoja u prometu, ali su oni nešto slabijeg intenziteta nego prijašnjih dana. U gradskom prometu nastavljene su gužve na nezadovoljstvo putnika, koji na nekim linijama metroa čekaju i do jednog sata. Na prilazima Parizu kolone vozila bile su dugačke u utorak ujutro oko 200 km.
Postoje nade da će štrajk u prometu završiti u srijedu kada bi se vlada i sindikati trebali naći za pregovaračkim stolom u nastojanju da pronađu zajednički jezik i kompromisno rješenje u pogledu vladinih planova o ukidanju posebnih mirovinskih povlastica za oko 500.000 radnika.
Zaposleni u javnom sektoru zahtijevaju povećanje plaća i prosvjeduju protiv plana predsjednika Nicolasa Sarkozyja i njegove vlade koja predviđa drastično smanjenje broja zaposlenih u javnim službama. Najavljeno je da će se od iduće godine ukinuti 23.000 radnih mjesta, odnosno da se na ta radna mjesta nakon odlaska zaposlenika u mirovinu neće primati novi ljudi.
Ova socijalna buna koja danas dostiže svoj vrhunac, i koju su francuski mediji nazvali "crnim utorkom", predstavlja prvi pravi izazov za predsjednika Sarkozya otkad je izabran u svibnju i njegove reforme. Kao što pišu jedne novine, a prenosi BBC, "medeni mjesec je završio".
Ispitivanja javnog mišljenja u Francuskoj pokazuju da je štrajk željezničara nepopularan među većinom francuskih birača. Međutim, i vlada je pod pritiskom da što prije pronađe izlaz iz krize, a ankete također pokazuju da su građani nezadovoljni Sarkozyem i premijerom Francoisom Fillonom.
Na pitanje francuskog radija može li sedmodnevni štrajk u prometu naškoditi gospodarstvu, ministar za proračun Eric Woerth je rekao: "Ne tijekom nekoliko dana. No ako potraje duže mogao bi imati posljedice". Prema njegovim riječima, ovi štrajkovi koštaju Francusku između 300 i 400 milijuna eura dnevno. (Hina)