Velika većina ispitanika prepoznaje da su žene diskriminirane u hrvatskom društvu, a među protivnicima ulaska Hrvatske u Europsku uniju najviše je mladih ljudi i to čak dvostruko više negoli među populacijom srednje i starije životne dobi.
Pokazalo je to istraživanje pod nazivom "Otkrivanje nepoznatih strana EU – vodič kroz labirint ključnih uredbi i propisa koji utječu na rodnu diskriminaciju naših života", a provele su ga Udruga B.a.b.e. i Vladin ured za ravnopravnost spolova u suradnji sa zagrebačkim Filozofskim fakultetom na reprezentativnom uzorku od 1.005 građana.
Prema anketi 43% građana je za ulazak u EU, dok ih je 30% neopredijeljenih. Najviše sumnjičavih i protivnika je među mladima, a Suzana Kunac iz B.a.b.e.-a kao razlog tome navela je nedovoljnu informiranost javnosti o institucijama i načinu funkcioniranja Unije kao i o tijeku pregovora.
Također, čak 85% ispitanika prepoznaje da su žene diskriminirane u hrvatskom društvu te smatraju da muškarci i žene moraju imati ista prava prilikom zapošljavanja te jednaku plaću za isti posao, što sada nije slučaj, jer žene zarađuju 20% manje od svojih muških kolega.
Oko 88% građana misli i da su žene radno opterećenije od muškaraca, a osim posla na radnom mjestu na njih pada i 80% kućanskih poslova jer to, prema sudu građana koji su sudjelovali u istraživanju, ipak nije "muški" posao.
Helena Štimac Radin, predsjednica Vladina ureda za ravnopravnost spolova istaknula je da je zastupljenost žena u politici mala, samo 22%, te da će najvjerojatnije slično biti i u slijedećem sazivu Sabora. (A.T.)
Izvor:
Novi list