U poslu, pravila poslovnog bontona ne uključuju samo uredsko ponašanje i sadržajno dobro napisan e-mail, već i način komunikacije sa kolegama i suradnicima. Naime, postoje neka opća pravila ponašanja o načinu komuniciranja od razgovora u "četiri oka", do telefonskog razgovora i komunikacije za vrijeme poslovnog ručka.
Osim toga, važno je da se sugovornik u vašem društvu osjeća ugodno. No, nije dobro da se previše opustite jer morate ostaviti dojam profesionalca i stručnjaka. Donosimo vam nekoliko savjeta kako ostvariti uspješnu komunikaciju među suradnicima.
Budite formalni
Iako formalno ponašanje pripada "klasici", u poslu se potrebno držati starih običaja. Za početak, rukujte se pri upoznavanju. Naravno, pri telefonskom pozivu to ne možete učiniti, ali se možete predstaviti i reći tvrtku u kojoj radite. Ako želite ostaviti dojam ležernije osobe, tada, ako vam to uvjeti dozvoljavaju, možete sugovorniku odobriti da vas oslovljava samo imenom. Pri konverzaciji bilo koje vrste važno je izbjegavati loše navike većine ljudi poput žvakanja žvakaće gume, češkanja, zijevanja ili "uletavanja" sugovorniku u riječ.
Izbacite žargon
U poslovnom svijetu upravo ono što i kako govorite utječe na dojam koji ostavljate na poslovne partnere, ali i na poslovanje. Valja se izražavati jasno, upotrebljavati razumljiv rječnik te izbjegavati žargonski jezik, čak i kada se poznajete duže vremena sa poslovnim partnerom. Također, vodite računa da ne podižete ton glasa.
Ne pričajte previše
Kao i u svakodnevnim životnim situacijama, tako i u poslovanju, treba biti umjeren ako želite zadržati "zdrav" odnos među kolegama. Jedan od čestih primjera jesu osobe koje vole dominirati što se odražava u njihovim dugačkim govorima, bez mogućnosti komentiranja i zauzimanja vlastitog stava o nekoj temi. To nikako nije pravilan način konverzacije kojom ćete zadiviti drugu osobu. Jedno od pravila dobe komunikacije je da kad postavite pitanje sugovorniku, pričekate 60 sekundi da odgovori na njega, a tek onda iznesete svoj stav.
Slušajte što vam govore
Jedna od najčešće ignoriranih vještina je sposobnost pažljivog slušanja. Naime, aktivno slušanje ponekad uključuje čitanje između redaka. (A.T.)
Izvor:
AskMen