Mnoge zemlja u razvoju, čak i one siromašnije 90-tih su se godina suočile sa značajnim tehnološkim napretkom koji je pridonio povećanju prihoda stanovništva, a time i smanjenju udjela onih koji žive u apsolutnom siromaštvu, napominje se u novom izvješću Svjetske banke.
Stručnjaci ističu kako je riječ o milijunima ljudi, a podaci govore da se zbog tehnološkog napretka postotak stanovništva koje živi u apsolutnom siromaštvu od 1990. do 2004. snizio sa 29 na 18 posto.
Iznenađujuće je zapravo da su se zemlje u razvoju u tehnološkom smislu razvijale dvostruko brže od bogatih zemalja, iako je zbog novca i raspoložive tehnologije raskorak između bogatih i siromašnih zemalja i dalje velik, a kapacitet gospodarstava u razvoju u pogledu usvajanja novih tehnologija i dalje slab.
"Od početka 20. do početka 21. stoljeća, tehnološki napredak se u zemljama u razvoju odvijao od 40% do 60% brže nego u bogatim zemljama", istaknuo je glavni ekonomist i glavni autor izvješća Andrew Burns.
Direktor Grupe za razvojne izglede Svjetske banke Uri Dadush izjavio je kako je brz tehnološki razvoj bio uzrokovan povećanom trgovinsko razmjenom, prilivom stranih investicija te povećanom migracijom, što je možda dovoljno za kratkoročni razvoj dok bi za dugoročne planove države trebale ojačati svoje obrazovne sustave, vladajuće strukture i veze s migrantskim zajednicama.
U izvješću se napominje da mnoge zemlje nisu mogućnosti dalje napredovati u tehnološkom smislu jer unutar svojih granicu nisu uspostavile sustave širenja tehnologije, pa dok velike kompanije u Brazilu, Kini i Indiji posluju na globalnoj razini, većina tvrtki u tim zemljama posluje s manje od petine najviše razine produktivnosti.
Autori studije i stručnjaci ističu kako se nove tehnologije u današnje vrijeme šire nevjerojatnom brzinom, pa je za njihov razvoj 90-ih bilo potrebno 50, a danas im treba svega otprilike 16 godina. (V.K.)
Izvor:
Svjetska banka