Rastuće cijene hrane u svijetu pogurale su inflaciju u gotovo svim zemljama.
Za povećano nezadovoljstvo postoje opravdani razlozi jer podaci govore da je Hrvatska mnogo osjetljivija na rast cijena prehrane nego druge zemlje. U Hrvatskoj je hrana prilično skupa i ima znatno veći udio u potrošačkoj košarici kućanstava, nego u svim novim članicama Europske Unije, osim Rumunjske.
U usporedbi sa svih 27 zemalja EU, cijene prehrane u Hrvatskoj dosegnule su 87% njihova prosjeka, isto koliko i u susjednoj Sloveniji, govore podaci iz najnovijega tromjesečnog biltena HNB-a, a koji se odnose na 2006. godinu.
Istodobno, prosjek za 10 novih članica EU iznosi tek 68,6 posto. Iz toga proizlazi da je hrana u Hrvatskoj oko 27% skuplja od prosjeka u novim članicama EU. Pritom je najjeftinija Bugarska u kojoj je hrana gotovo dvostruko jeftinija nego u zemljama EU.
S obzirom na visoke cijene hrane, u Hrvatskoj je znatno veća i njezina zastupljenost u potrošačkoj košarici za izračun inflacije, što znači da se poskupljenje hrane mnogo lakše vidi nego drugdje. Osim Rumunjske, gdje je ponder hrane u potrošačkoj košarici 34,1%, među europskim zemljama najveći je u Hrvatskoj 27,7 posto. Druge zemlje mnogo manje troše na hranu. U susjednoj Sloveniji, primjerice, koja ima istu razinu cijena, hrana čini tek 15,2% potrošačke košarice, nešto više nego u eurozoni gdje iznosi 14,3 posto.
S obzirom na tako velika izdvajanja na hranu, Hrvatska se očito ne uklapa u standardne teorije koje tvrde da kućanstva u siromašnijim zemljama troše relativno više novca na prehranu. Međutim, kako se navodi u biltenu HNB-a, udio je prehrane u indeksu potrošačkih cijena u Hrvatskoj ipak "znatno veći nego u zemljama koje imaju sličnu ili nižu razinu BDP-a po stanovniku (Slovačka, Poljska, Letonija, Litva i Bugarska)".
Glavni je razlog tome, navodi se, visoka cijena prehrane u Hrvatskoj. Ni najnovija poskupljenja nisu jednaka u svim zemljama. U Slovačkoj i Poljskoj, primjerice, manje se osjeća rast cijena hrane nego u Baltičkim zemljama, Mađarskoj i Sloveniji. Sličan rast cijena kao i u Hrvatskoj zabilježen je u Češkoj, gdje je inflacija u prosincu iznosila 5,4 posto.
Dok je u Hrvatskoj najviše poskupilo ulje (31%), u Češkoj najveći godišnji rast imaju jaja i mlijeko, oko 30%, kruh i žitarice (20,5%), te sir i ulje (22%). (A.T.)
Izvor:
Jutarnji list