Iako se broj nezaposlenih žena u EU smanjuje, one su i dalje nedovoljno zastupljene u najvažnijim gospodarskim sektorima, upozorila je Europska komisija (EK) u godišnjem izvješću o jednakosti žena i muškaraca za 2007. godinu.
Europski povjerenik za zapošljavanje i socijalna pitanja Vladimir Špidla istaknuo je da iako žene čine veći udio visokoobrazovanih (59%), karijere im se sporo razvijaju, najčešće nisu dugog vijeka te zarađuju manje od muškaraca.
"Očito je kako se moraju učiniti određeni pomaci da se ženski potencijal u potpunosti iskoristi na pravi način", rekao je Špidla.
Inače, u ovom je izvješću po prvi puta obrađeno svih 27 zemalja članica, a pokazuje da se stopa zaposlenosti žena (57,2%) ravnomjerno povećava od 2000. godine, dok se stopa nezaposlenosti nalazi na najnižoj razini u proteklih deset godina. Unatoč tome, EK napominje da su žene i dalje potplaćene, marginalizirane na tržištu rada, a najveći izazov im je uspostavljanje ravnoteže između osobnog i poslovnog života te pronalazak kvalitetnog zaposlenja. Naime, ženama se uglavnom nude poslovni na pola radnog vremena, pa je na takav ugovor bilo zaposleno 32,9% žena nasuprot tek 7,7% muškaraca.
Stopa zaposlenosti žena razlikuje se u svakoj državi, a kreće se od primjerice 34,9% na Malti do 70% u Švedskoj i Danskoj.
Što se tiče razlike u plaćama muškaraca i žena, ona prosječno iznosi 15% na razini EU i nije se mijenjala od 2003. godine. Najveća razlika u plaćama muškaraca i žena zabilježena je u tri najnovije članice, Estoniji, na Cipru i Slovačkoj, dok je najmanja razlika na Malti, u Belgiji i Sloveniji.
U važnim gospodarskim sektorima EU žene su i dalje slabo zastupljene, a to najbolje pokazuje i podataka da je među znanstvenicima i inženjerima tek 29% žena.
Također potrebno je istaknuti da žene teže dolaze do ključnih pozicija u tvrtkama, pa njihov udio i dalje iznosi 33 posto. Obiteljske obaveze također su prepreka za razvoj karijere, a o tome svjedoči i podatak kako je među ženama s djecom zaposleno njih 62,4%, dok je među muškarcima s djecom zaposlenih 91,4 posto. (V.K.)
Izvor:
Europska komisija