Outsourcing ili izdvajanje neosnovnih djelatnosti, poslova i dijelova poduzeća iz matičnih tvrtki sve više postaje i hrvatskom svakodnevicom. S obzirom da službeni podatci, pa ni procjena ne postoje, još uvijek se ne zna koliko je točno radnika u posljednjih nekoliko godina izdvojeno u druge tvrtke.
Kao razlog za outsourcing pratećih poslova i radnika poslodavci najčešće navode smanjenje troškova poslovanja i to prvenstveno kako bi se mogli u potpunosti posvetiti osnovnoj djelatnosti, dok za prateće poslove koriste vanjske usluge.
Međutim, iako po premještanju u drugu tvrtku koja se bavi potrebnim pratećim zanimanjima, radnici određeno vrijeme zadržavaju radna prava koja su imali u matičnim tvrtkama, nakon isteka dogovorenog roka od najčešće 3 godine njihova prava se često narušavaju ili tvrtke čak i propadnu.
Predsjednik Nezavisnih sindikata Hrvatske, Krešimir Sever upozorava da se u nekim slučajevima radnicima plaća smanjila čak i za 60 posto, a s obzirom da u outsourcing ulažu uglavnom tvrtke u kojima su plaće veće od prosjeka, istekom ugovorenih obaveza radnici padaju na niže plaće i prava.
Tako doista ispada, upozorava Sever, da cijenu izdvajanja u cijelosti plate radnici, iako je za radnike sporednih djelatnosti, i outsourcing bolji od otkaza, jer barem još neko vrijeme rade.
Međutim, outsourcing nije prisutan samo u tvrtkama, pa su ga na svojoj koži osjetili brojni državni službenici i namještenici, zbog čega je u Hrvatskoj nužan dogovor socijalnih partnera i Vlade o uvjetima i načinu provođenja outsourcinga i popunjavanja zakonskih nejasnoća, smatra Sever. Zbog toga će sindikati u sklopu izmjene Zakona o radu tražiti da se to područje detaljnije regulira.
Inače, do kraja 2003. godine iz bogatijih je zemalja u zemlje u razvoju preseljeno oko 1,5 milijuna radnih mjesta u sektoru usluga. Svjetski ekonomisti predviđaju da će do kraja ove godine poslovi outsourcinga u sektoru usluga u države s niskom razinom plaća dosegnuti 4,1 milijun radnih mjesta.
Premještanje inženjerskih i računalnih poslova uobičajeno je iz SAD-a i zemalja EU-a u države poput Indije, Kine i Filipina. (V.K.)
Izvor:
Vjesnik