Više od dvije trećine hrvatskih građana smatra da je stanje u gospodarstvu loše, dok čak 90% ispitanih smatra da je najlošije stanje u području zaposlenosti, pokazuju rezultati redovitog šestomjesečnog istraživanja Standard Eurobarometra.
Istraživanje je provedeno od 22. rujna do 3. studenoga 2007. u svih 27 država članica Europske unije i dvjema državama kandidatkinjama u pregovorima, Hrvatskoj i Turskoj.
Nadalje, oko polovice građana ne očekuje nikakve pomake u gospodarstvu tijekom sljedećih dvanaest mjeseci, četvrtina smatra da će se stanje poboljšati, a četvrtina je posve suprotnog mišljenja.
Iako se zabrinutost građana zbog nezaposlenosti, od prethodnog istraživanja osjetno smanjila ona je i dalje na vrhu liste briga građana. Naime, u proljetnom je istraživanju nezaposlenost zabrinjavala 62% ispitanih, a u jesenskom njih 55 posto. Na drugom mjestu nalazi se zločin, a na trećem gospodarsko stanje u državi, dok je broj onih koji su zabrinuti za mirovine porastao za 2% i trenutno je četvrti na listi briga. Iako je aktualna tema, strah od inflacije nalazi se tek na 5. mjestu, a predstavlja brigu za 13% ispitanika.
Što se tiče stanja u vlastitom kućanstvu, više od polovice ispitanika ne očekuje poboljšanje, dok gotovo trećina smatra da će biti bolje, a 14% ih misli da će im se stanje u kućanstvu pogoršati.
Općenito zadovoljstvo životom u šest se mjeseci smanjilo za 2%, iako je zadovoljstvo na relativno visokih 70 posto. Žene su zadovoljnije životom od muškaraca, a najzadovoljniji su mladi ljudi do 24. godine, dok s godinama zadovoljstvo opada, pa je među starijima od 55 godina zadovoljnih tek 60 posto.
Gledajući prema regijama najzadovoljniji su Zagrepčani (77%), za kojima slijede stanovnici iz Dalmacije (72%), dok su najmanje zadovoljni stanovnici Like i Banovine (sve 54%).
U proteklih se pola godine za četiri indeksna boda, na 34%, povećao broj hrvatskih ispitanika koji imaju pozitivno mišljenje o EU te su oni sada u zamjetnome vodstvu pred onima koji imaju negativan stav (27%). Međutim oni neodlučni su u i dalje u vodstvu (37%), iako bod manjemu nego u prethodnome istraživanju.
Primjetno je kako je broj onih koji imaju pozitivan u porastu te kako je među njima više muškaraca, dok žene prevladavaju među neopredijeljenima. (V.K.)
Izvor:
Eurobarometar