Što obrazovaniji radnik, to veće porezne olakšice za poslodavca – moglo bi se u najkraćim crtama opisati najnoviji program Ministarstva gospodarstva namijenjen poticanju poduzetnika da ulažu u stručno usavršavanje svojih zaposlenika.
Prema riječima državne tajnice u Ministarstvu gospodarstva Tanje Šapić Kesić, Zakonom o državnoj potpori za obrazovanje, koji je stupio na snagu prvog dana ove godine, Ministarstvo gospodarstva želi potaknuti poslodavce da šalju radnike na dodatno obrazovanje, usavršavanje u struci ili stjecanje kvalifikacija, i to tako da za svaku njihovu izobrazbu povećaju postotak porezne olakšice.
Zakonom je tako predviđeno da radnik može biti upućen na stjecanje općeg obrazovanja ili stjecanje kvalifikacije koja mu može služiti kod bilo kojeg poslodavca u kasnijim zapošljavanjima.
Isto tako, poslodavci mogu svoje zaposlenike poslati i na posebno obrazovanje koje je namijenjeno trenutačnom radnom mjestu, a radi usavršavanja i stjecanja takozvane interne kvalifikacije.
Time veliki poduzetnici mogu osnovicu za obračun poreza na dobit umanjiti od 25 do 50% opravdanih troškova izobrazbe radnika, ovisno o vrsti kvalifikacije koju radnik dobiva nakon stručne izobrazbe.
Veća olakšica je za obrazovanje radnika koje je primjenjivo kod bilo kojeg poslodavca, dok je niža ona koja nije prenosiva i odnosi se samo na izobrazbu radnika u internoj kvalifikaciji. Posebne olakšice u tom zakonu predviđene su za poduzetnike koji rade u slabije razvijenim područjima, one koji zapošljavaju invalide ili radnike od 45 godina koji su ostali bez radnog mjesta.
Ovaj zakon treba olakšati stručna usavršavanja radnicima u mnogim djelatnostima, ali ponajprije u sektoru turizma i ugostiteljstva, gdje unatoč 50.000 nezaposlenih s diplomama iz tih područja, poduzetnici nisu zadovoljni stupnjem njihova znanja kod zapošljavanja.
Novi Zakon omogućit će im da zaposlenike šalju na stručna usavršavanja bez velikih troškova i tako dobiju stručno osposobljen kadar. (A.T.)
Izvor:
Slobodna Dalmacija