Institut za razvoj obrazovanja (IRO) objavio je novi Strateški plan za razdoblje od 2008. do 2010., a novina u strategiji jest zaokret u smjeru razvoja, zagovaranja i provedbe javnih politika visokog obrazovanja u Hrvatskoj.
IRO se zalaže za javne politike koje promiču demokratsko upravljanje (dostupnost usluga i informacija za sudionike u visokom obrazovanju te zastupljenost sudionika u procesima odlučivanja), društvenu uključenost (ravnopravan pristup visokom obrazovanju za pojedince iz svih društvenih skupina), fleksibilnost (prilagođavanje sustava visokog obrazovanja potrebama pojedinaca, društva i tržišta rada) i kvalitetu (promicanje inovacija i izvrsnosti).
Naime, globalne tendencije u visokom obrazovanju ukazuju na to da pristup visokom obrazovanju uvelike ovisi o socioekonomskom statusu pojedinaca.
"Visoko obrazovanje dolazi u opasnost da postane privilegij viših društvenih klasa te da pridonosi raslojavanju društva. IRO za rješavanje ove problematike posebno važnim smatra osiguranje socijalne dimenzije u Bolonjskom procesu, što bi trebalo pridonijeti otklanjanju povlaštenog pristupa i općenito unaprijediti poštivanje ljudskih prava u visokom obrazovanju", stoji u priopćenju IRO-a.
Također se ističe da empirijska provjera stanja u Hrvatskoj pokazuje da je razina poštivanja ljudskih prava u visokom obrazovanju u Hrvatskoj prilično problematična.
Naime, hrvatski sustav visokog obrazovanja u ekspanziji je u smislu rasta broja studenata (između 1991. i 2004. ukupan broj studenata u sustavu povećao se za 82 posto).
"Ekspanzija podrazumijeva povećanje pristupa visokom obrazovanju, ona ustvari ima niz negativnih posljedica na jednakost pristupa i uključenost. Jedna od karakteristika ekspanzije visokog obrazovanja jest da mnoga hrvatska visoka učilišta idu u smjeru komercijalizacije putem uvođenja tržišnih elemenata, tj. školarine, pa se između 1991. i 2004. dramatično smanjila praksa besplatnog visokog obrazovanja", stoji u priopćenju.
Kako bi IRO pridonio rješavanju navedenih problema, prvi strateški cilj IRO-a za razdoblje od 2008. do 2010. odnosi se na razvijanje i zagovaranje javnih politika visokog obrazovanja koje će odgovarati potrebama društva znanja uz poštivanje prava i potreba pojedinaca.
Drugi strateški cilj je unaprijediti sustav visokog obrazovanja u Hrvatskoj te rad i usluge institucija nadležnih za visoko obrazovanje pružajući im potrebnu ekspertizu i tehničku podršku.
Naposljetku, treći strateški cilj IRO-a je povećati pristup visokom obrazovanju omogućavanjem ravnopravnog pristupa informacijama i financijskoj potpori za visoko obrazovanje svim zainteresiranima. (A.T.)