Šest sindikalnih središnjica napokon je postiglo dogovor o zajedničkom prijedlogu zakona o minimalnoj plaći, ali dok ne sjednu za pregovarački stol s Hrvatskom udrugom poslodavaca, ne žele javno licitirati iznosom minimalca oko kojeg su se napokon svi složili.
Zasad se može samo nagađati da je, vjerojatno, dogovoren kompromis između dva sindikalna prijedloga.
Pet sindikalnih središnjica predlagalo je povećanje bruto minimalca sa sadašnjih 2.441 na 2.860 kuna, s ciljem da 2011. dosegne 50% prosječne plaće.
SSSH je u svom prijedlogu tražio minimalac od 2.700 kuna, a od 1. siječnja 2009. godine u iznosu 50% prosječne plaće.
Do tako naglog i brzog dogovora sindikata, priznaje predsjednik NHS-a Krešimir Sever, došlo je zbog poruke premijera Sanadera da će, ako se sindikati i poslodavci ne dogovore, Vlada predložiti zakon o minimalnoj plaći.
Nakon političke odluke da se minimalac regulira zakonom, sindikati i poslodavci dobili su rok za dogovor do 19. veljače, kada je zakazan sastanak socijalnih partnera u Vukovaru.
Velik je napredak što su i poslodavci, prvi put nakon godinu dana odbijanja, pristali na pregovore o minimalcu sa sindikatima. Na prvom sastanku prošlog tjedna HUP je načelno prihvatio ideju donošenja zakona, a u četvrtak bi se trebalo razgovarati i o konkretnom iznosu.
Inače, prijedlog zakona o minimalnoj plaći, dogovoren između poslodavaca i sindikata ili pak Vladin, trebao bi ići već na iduću saborsku sjednicu, koja počinje 20. veljače.
Na vukovarsko savjetovanje u utorak, 19. veljače, predstavnici Vlade, sindikata i poslodavaca putuju zajedno posebnim autobusom, a skup će trajati cijeli dan. Vlada će socijalne partnere upoznati s programom rada Vlade do 2011. godine, zadaćama Hrvatske u pregovorima s Europskom unijom, a predviđen je i dogovor o minimalcu, mogućem socijalnom paktu, zakonu o reprezentativnosti sindikata te o daljnjem razvoju socijalnog partnerstva.
"Nadam se da ćemo se dogovoriti o minimalnoj plaći", rekao je Sever. (A.T.)
Izvor:
Vjesnik