Ministri financija EU upozorili su da su zahtjevi sindikalnih središnjica za povećanjem plaća rizični, jer bi rast plaća uzrokovao daljnji rast inflacije.
Sa prosvjeda u Ljubljani na kojem se okupilo više desetaka tisuća ljudi, sindikalne su središnjice zatražile povećanje plaća zbog porasta cijena. Ministri i banke naglasili su da razumiju razloge prosvjeda, ali ističu da je nužno zadržati niske troškove rada kako bi se inflacija mogla kontrolirati ne bi li još više naštetila kupovnoj moći građana.
Europski povjerenik za ekonomska i monetarna pitanja Joaquín Almunia napomenuo je da su mu zahtjevi sindikata potpuno razumljivi, ali ističe da bi rast plaća trebao biti uvjetovan rastom produktivnosti kako ne bi poticao daljnju inflaciju.
Stopa inflacije u ožujku ove godine, u eurozoni je iznosila 3,5% što je najviša stopa od uvođenja zajedničke valute, a slovenski ministar financija Andrej Bajuk upozorio je da bi potrebno bilo provesti strukturalne reforme, jer bi u suprotnom kriza mogla imati dugoročno djelovanje.
Međutim, sindikati ne odustaju. Europska konfederacija sindikata ističe da top menadžeri zarađuju i do 300 puta više od svojih zaposlenika, a više od 30 milijuna radnika prima plaće ne granici siromaštva. Osim toga, ističu i dalje je primjetna razlika u plaćama između muškaraca i žena koja sada iznosi 15 posto.
Osim povećanja plaća, sindikati su ovim prosvjedom željeli upozoriti i na druge probleme radnika pa tako zahtijevaju i rast minimalne plaće, jednakost muškaraca i žena, jačanje kolektivnih pregovora na razini EU, poboljšanje uvjeta za cjeloživotno obrazovanje te ograničavanje iznosa najviše plaće. (V.K.)
Izvor:
EurActiv