Nakon subotnjih sindikalnih prosvjeda, analitičari ne pokazuju previše optimizma prema glavnom zahtjevu sindikalnih središnjica.
Tako dr. Željko Lovrinčević s Ekonomskog instituta u Zagrebu smatra da se ove godine teško može očekivati rast plaća. "Realnije je nadati se ograničenju rada na određeno vrijeme, reguliranju minimalnih plaća i smanjenju pravne sigurnosti", napominje on.
Naime, poslodavci od države zahtijevaju da im smanji namete kako bi ovi mogli povećati plaće, a država bi pak, da bi smanjila poreze, morala prvo smanjiti rashode. Lovrinčević procjenjuje da je to nerealno za očekivati s obzirom da su proračun za ovu godinu definirala mnoga predizborna obećanja i postizborni dogovori. Osim toga, strahuje se da bi opće povećanje plaća dodatno potaknulo inflaciju.
Analitičar Davor Gjenero smatra da sindikati unatoč uspješno organiziranom prosvjedu, još uvijek nemaju značajan utjecaj na brze promjene.
"Oni su jaki u postsocijalističkim tvrtkama i javnom sektoru, ali ne i u malim tvrtkama, među zaposlenicima mlađe generacije i zaposlenima na određeno vrijeme", misli Gjenero.
Inače, smatra se da subotnji štrajk odražava europsku sindikalnu inicijativu s obzirom da u Hrvatskoj kao i u Europi već posljednjih deset godina traje trend raspodjele učinaka gospodarskog rasta u kojem se povećava udio vlasnika kapitala, ali na štetu onih koji žive samo od rada. (V.K.)
Izvor:
Večernji list