U Južnoj Americi udio žena među poduzetnicima 3 puta veći nego u EU
Prema Global Entrepreneurship Monitoru (GEM), poduzetnice su najzaslužnije za ekonomski rast niže i srednje razvijenih zemalja poput onih u Latinskoj Americi i Karibima.
U tim je zemljama udio žena među poduzetnicima dva do tri puta veći od primjerice ekonomski razvijene EU.
S druge strane, brzorastuća tržišta istočne Europe još nisu razvila svijest o ženskom poduzetništvu što naše susjedstvo svrstava na samo dno ljestvice po udjelu žena među vlasnicima tvrtki.
Žene od 25 do 34 godine pokreću vlastiti biznis
Prema GEM-ovu istraživanju, zemlje s malim ili srednje malim primanjima po stanovniku bilježe veću poduzetničku aktivnost od razvijenijih zemalja. To se posebno odnosi na Latinsku Ameriku i Karipsko otočje, koji između ostalog imaju najveću stopu žena u poduzetništvu od svih promatranih zemalja.
Istraživanje isto tako sugerira da što je država razvijenija, veća je stopa muškaraca među vlasnicima poduzeća. Samo su Japan i Peru u 2007. godini bilježili veću aktivnost žena u osnivanju novih poduzeća. U Latinskoj je Americi stopa žena među mlađim poduzetnicima 24 posto, a među poduzetnicama s dužim stažem 57,1 posto.
U pravilu žene otvaraju svoja poduzeća u uslužnim djelatnostima koje su diljem svijeta najatraktivnije kada govorimo o ženama. No gledajući očuvanje biznisa, priča se mijenja. Ženama je, primjerice, mnogo lakše održati svoje tvrtke u razvijenim zemljama, dok je u državama s manjim BDP-om ženama mnogo teže održavati financijsku stabilnost pa je "vijek trajanja" ženskih poduzeća teško očekivati nakon 42. mjeseca.
Što se godina tiče, u slabije razvijenim zemljama prosječna dob žene koja pokreće vlastiti biznis kreće se od 25 do 34 godine, a veća primanja i priznanja očekuju se tek u dobnoj skupini od 35. do 44. godine. U razvijenim državama žene se odlučuju na vlastiti biznis od 25. do 44. godine života, dok vrhunac svoje karijere dostižu tek između 35. i 54. godine života.
U Hrvatskoj broj poduzetnika dvostruko veći
Gledajući prema obrazovanju, žene u razvijenim zemljama daleko su obrazovanije od svojih kolegica iz zemalja sa slabijim primanjima po stanovniku. No iznenađujuće, stupanj obrazovanja najčešće nije povezan s uspjehom poduzetničke ideje.
Kada je motivacija u pitanju, žene su, bez obzira na naciju, manje optimistične i manje samouvjerene od muškaraca pri pokretanju vlastitog biznisa. No s prvim koracima i realizacijom ideje njihovo samopouzdanje raste, mnogo više nego kod muškaraca. Ali, čak je i strah od propadanja tvrtke veći kod žena nego kod muškaraca u svim državama u kojima se provodi istraživanje.
Prema GEM-ovu istraživanju, Hrvatska prema poduzetničkoj aktivnosti zauzima 19. mjesto od 35 zemalja, što je najbolji rezultat Hrvatske od 2002. otkako se istraživanje provodi. U 2005. na 16 odraslih stanovnika dolazio je jedan poduzetnik, dok je 2002. odnos bio jedna poduzetnički aktivna osoba na 30 odraslih. No veći je broj osoba postao poduzetnički aktivan jer ih je situacija na to natjerala nego onih koje su to učinile svojom voljom. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik