Na sjednici Gospodarsko-socijalnog vijeća sindikati su imali značajne primjedbe na pojedine stavke Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme trajanja nezaposlenosti
Sindikalni predstavnici uspjeli su za dva tjedna odgoditi ocjenu Gospodarsko-socijalnog vijeća o Zakonu o pravima za vrijeme nezaposlenosti.
Na sjednici GSV-a u ponedjeljak oštro su se suprotstavili prijedlogu koji, uz ostalo, predviđa skraćivanje vremena u kojem nezaposleni ostvaruju pravo na novčanu naknadu te najnižu zajamčenu naknadu za nezaposlene smanjuje sa 1.026 na 781 kunu.
Poslodavci podržali prijedlog zakona
Poslodavci su podržali prijedlog zakona. No kako se doznaje od sudionika sastanka, sindikati su osobito ustrajno bili protiv odredbe da će se radniku zatečenom u radu na crno prestati isplaćivati naknada za nezaposlenost, a u evidenciju se ponovno može prijaviti tek nakon tri mjeseca.
Sindikati su tražili da se kazne oni koji zapošljavaju na crno, a da se zatečene radnike ne briše iz evidencije, već da im se uskrati naknada za mjesec u kojem su ostvarili zaradu. Novi Zakon o pravima za vrijeme nezaposlenosti donosi se u sklopu prilagodbe Europskoj uniji.
Ukidanje jednokratnog dodatka
Predviđeno je i ukidanje jednokratnog dodatka potpori za nezaposlenost za radnike sa 20 i više godina staža. Postrožuju se i uvjeti za ostvarivanje prava nezaposlenih, pa će se iz evidencije brisati dugotrajno nezaposleni ako ne prihvate svaki posao koji odgovara njihovim psihofizičkim sposobnostima.
Sindikati traže da se preciznije navede koji poslovi se ne mogu odbiti. GSV nije podržao ni prijedloge zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi.
Predstavnik sindikata Vilim Ribić rekao je da se glavnina sindikalnih primjedbi odnosi na plaće nastavnog osoblja. Razlika u plaći između početnika u obrazovnom sustavu i onih koji su pred mirovinom je oko 40 posto, što je, prema Ribićevim riječima, najmanje u Europi. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik