Medicinske sestre prerano ulaze u zdravstveni sustav, a program školovanja nije im se mijenjao već 20 godina
Uloga medicinskih sestara u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i reforma obrazovanja prioritetni su zadaci struke, naglašeno je u povodu ovogodišnjeg Međunarodnog dana sestrinstva koji se u cijelom svijetu obilježio 12. svibnja.
Hrvatske medicinske sestre, među ostalim, ističu da njihovo obrazovanje nije kompatibilno onom u Europskoj Uniji gdje školovanje traje do 21. godine.
Osim toga, nakon srednje škole obavezan je i trogodišnji studij, istaknula je predsjednica Udruge hrvatskih medicinskih sestara Branka Rimac.
Na 100.000 stanovnika 500 sestara
I dok u zemljama EU medicinske sestre u zdravstveni sustav ulaze sa 21 godinom, hrvatske medicinske sestre počinju raditi već sa 18 godina, a program školovanja nije se mijenjao više od 20 godina.
Upravo zbog toga, u tijeku je izrada reforme obrazovnog sustava te pripreme za sveučilišno obrazovanje medicinskih sestara, napominje Rimac.
Sestre također upozoravaju da zdravstvenom sustavu uz 30.000 onih koje već rade, nedostaje oko 20-ak tisuća medicinskih sestara. Primjerice, u Europi na 100.000 stanovnika dolazi 755 sestara, a u Hrvatskoj 499.
Nezadovoljne plaćom
Niske plaće također su jedan od problema struke. Naime, medicinska sestra sa srednjom školom i 20 godina radnog staža te deset noćnih dežurstava ima plaću od 5.600 kuna. Kako je za sestre osobito težak rad u bolnicama, nije čudo da se često zapošljavaju izvan bolnica jer je u ambulantama ili vrtićima posao ipak manje stresan.
Također, potrebno je konačno definirati jesu li sestre dio bolničkog tima koji vodi liječnik ili čine poseban tim. U mnogim europskim zemljama, medicinske sestre jesu dio liječnikov tima, a takva bi se praksa trebala primjenjivati i kod nas.
Kako bi se podigla kvaliteta njege pacijenata u bolničkoj skrbi, potrebno je povećati omjer liječnika i medicinskih sestara sa jedan prema dva na jedan prema četiri, upozorile su medicinske sestre. (V.K.)
Izvor:
Jutarnji list