Vertikala sindikata obrazovanja traži da se novim zakonom o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi učiteljima i nastavnicima osigura mogućnost napredovanja, kako bi u mirovinu mogli odlaziti s visokim plaćama, rečeno je na konferenciji za novinare triju sindikata prosvjete.
Želimo promjene koje će omogućiti da nastavnik odlazi u mirovinu s 2,5 puta većom plaćom od nastavnika početnika, odnosno da ako na početku karijere prima plaću od 4.700 kuna, u mirovinu ode s 10.000 do 12.000 kuna, rekao je čelnik Sindikata znanosti i visokog obrazovanja Vilim Ribić.
Sporazum o plaćama koji su sindikati potpisali s Vladom nakon velikog štrajka prije godinu i pol dana već pokazuje rezultate.
Tada je, naime, prosječna plaća u prosvjeti zaostajala 19 posto za prosječnom plaćom u privredi, a dosad je taj zaostatak smanjen na 10,3 posto, no to nije dovoljno.
S napredovanjem raste plaća
Zakon mora predvidjeti više radnih mjesta na koje učitelji i nastavnici mogu napredovati kako bi im, u skladu s kvalitetom, rasla i plaća, ističe Ribić.
Sindikat je predložio četiri razine napredovanja, no u razgovoru s državnom tajnicom za osnovno školstvo Dijanom Vican pristali smo i na uvođenje pet razina, kazao je predsjednik Sindikata hrvatskih učitelja Zvonimir Laktašić.
Licenciranje neprihvatljivo
Neprihvatljivo je predloženo rješenje za licenciranje nastavnika, jer se time potiče zapošljavanje na određeno vrijeme. Umjesto toga, treba osigurati da licenca ne bude uvjet za radno mjesto, već isključivo za stručno usavršavanje, napominje Laktašić.
Sindikalci odbijaju i prijedlog da normu, koja se dosad utvrđivala Kolektivnim ugovorima, ubuduće samostalno propisuje ministar znanosti, obrazovanja i športa.
Jednaka zastupljenost struke i politike u Odborima
Predsjednik nezavisnog sindikata srednjih škola Branimir Mihalinec napao je sadašnji "nakaradni" sustav upravljanja školama jer su njegove odredbe omogućile "lokalnim šerifima" da postavljaju potpuno nekompetentne osobe u Školske odbore.
Užasnuo nas je prijedlog da se broj članova Školskih odbora poveća na devet, jer to omogućava postavljanje još više nekompetentnih ljudi u Odbore. Umjesto toga, tražimo jednaku zastupljenost struke i politike u Odborima, te da osnivač, odnosno lokalna uprava, pri imenovanju svojih predstavnika poštuje stručne i moralne kriterije, kaže Mihalinec.
Također je potpuno neprihvatljivo da se dio financiranja školstva spusti na razinu lokalne uprave. Obrazovanje je nacionalni interes, a takvim rješenjem djeca više ne bi imala jednake uvjete za školovanje, naglašava Mihalinec.
Sindikalci kažu da su s predstavnicima resornog ministarstva postigli usmeni dogovor o svim prijepornim pitanjima ali čekaju da to dobiju i napismeno.
Ako tekst novog zakona bude takav kao što smo se dogovorili, na Gospodarsko-socijalnom vijeću, koje bi trebalo zasjedati u ponedjeljak, poduprijet ćemo slanje zakonskog prijedloga u saborsku proceduru, najavljuju čelnici triju sindikata. (Hina)