U sklopu rebalansa proračuna Vlada bi trebala predložiti i paket energetsko-socijalnih mjera kojima bi građanima slabijeg imovinskog stanja i određenim granama gospodarstva ublažila udar cijena energenata
Očekuje se da će prilikom skorog rebalansa državnog proračuna Vlada predstaviti paket energetsko-socijalnih mjera kojima bi se građanima slabijeg imovinskog stanja i tvrtkama čije je poslovanje objektivno ugroženo ublažio rast troškova.
700 milijuna kuna
O njihovu sadržaju u Vladi još ne žele govoriti, ali je izvjesno da će u sklopu intervencija za koje bi rebalansom mogla osigurati i oko 700 milijuna kuna predložiti subvencioniranje "nužne potrošnje". To znači da će država vjerojatno odrediti maksimalnu potrošnju energenata po domaćinstvu koja bi se plaćala po nižoj cijeni.
Dakle, za energente čija se potrošnja može mjeriti, poput struje, plina i toplinske energije, utvrdio bi se limit do kojeg bi cijena bila netržišna, a za potrošnju iznad tog limita plaćale bi se tržišne, odnosno više cijene.
Određene subvencije predložit će i za tvrtke koje su najviše pod udarom cijena energenata, poput prijevoznika, a prije nego što se one definiraju, trebale bi se obaviti konzultacije s Europskom komisijom i Agencijom za zaštitu tržišnog natjecanja ako intervencije države ne bi narušile pravila o državnim potporama.
Primjena već ove jeseni?
Takvim paketom mjera država bi ciljano olakšala pokrivanje režijskih troškova građanima slabijeg imovinskog stanja, a ne svima, čime ne bi drastično ugrožavala poslovanje energetskih kompanija. No i za dio jeftinije struje i plina koji bi bio obuhvaćen takozvanim socijalnim paketom one bi bile obeštećene.
Ako se prihvate sugestije pojedinih stručnjaka, Vlada bi formirala fond iz kojeg bi se kompanijama poput HEP-a plaćala naknada za energiju koji pod povlaštenim uvjetima prodaju građanima ili tvrtkama.
Ako se Vlada odluči na takav model, on bi se mogao početi primjenjivati najranije ove jeseni. (A.T.)
Izvor:
Jutarnji list