Stručnjaci su optimistični, 13 posto stanovništva siromašno, a sve više građana seli iz zemlje zbog gospodarskih razloga
Unatoč financijskoj krizi u svijetu, visokim cijenama energije i skupom euru njemačko je gospodarstvo u prvom tromjesečju raslo bolje nego ikad u posljednjih dvanaest godina.
Osim toga, izvješće Europske komisije pokazuje da je značajan pad nezaposlenosti u Njemačkoj iznimno doprinio padu nezaposlenosti na razini cijele EU.
Realni bruto društveni proizvod narastao je za 1,5 posto u usporedbi s posljednjim tromjesečjem 2007. godine te 1,8 posto u usporedbi s prvim tromjesečjem prošle godine, pokazuju podaci njemačkog Saveznog statističkog ureda.
Za život 780 eura
Iako stručnjaci upozoravaju da će se gospodarski rast u ovoj godini smanjiti, njemački gospodarstvenici izrazito su optimistični. Svoja očekivanja temelje na iznimnom rastu BDP-a, značajnom povećanju investicija i restrukturiranja kompanija te povećanju broja zaposlenih i osobne potrošnje.
Međutim, dok mnogi Njemačku karakteriziraju čak i kao lokomotivu rasta u Europskoj uniji, Izvještaj o socijalnom položaju stanovništva pokazuje da se u Njemačkoj sve više produbio jaz između bogatih i siromašnih, a srednji sloj sve više nestaje.
Naime, u Njemačkoj je siromašan svaki stanovnik koji mjesečno na raspolaganju ima manje od 780 eura odnosno 60 posto prosječne plaće.
Prema toj definiciji, siromašno je 13 posto stanovništva, a jednaki postotak ih živi na rubu siromaštva. Time je siromaštvom izravno ili neizravno pogođen svaki četvrti njemački građanin.
Sve više siromašne djece
Istovremeno, broj djece koji žive u siromaštvu raste zastrašujućom brzinom. Posljednja analiza pokazuje da u siromaštvu ili na granici siromaštva živi gotovo 2 milijuna djece, a 17 posto od ukupno 11 i pol milijuna njih ispod 15 godina, živi u obiteljima u kojima su roditelji nezaposleni.
Ministar rada i socijalne skrbi Olaf Scholz upozorava da najviše zabrinjava porast broja stanovnika kojima siromaštvo prijeti unatoč plaćenom poslu s punim radnim vremenom.
Za lijevu političku struju ovakvi podaci ukazuju na hitno propisivanje općenitog iznosa minimalne plaće, jer se one sada reguliraju kolektivnim ugovorima na razini djelatnosti. Demokršćani pak smatraju da minimalne plaće uništavaju radna mjesta, odnosno ne stvaraju nova koja bi doprinijela suzbijanju siromaštva.
Za novonastalu situaciju, stranke oporbe i sindikati optužuju vladu i zahtijevaju promjene u poreznom sustavu u korist građana s niskim prihodima, u prvome redu ponovno uvođenje poreza na imovinu, te povećanje iznosa svih oblika državne potpore socijalno ugroženim slojevima društva.
Porast emigracije
Statistički je ured također objavio kako se sve više Nijemaca odlučuje na odlazak iz zemlje, a samo prošle godine emigriralo ih je 6 posto više nego 2006. Njemački Crveni križ napominje da stanovništvo ne emigrira zbog avanturizma kao posljednjih godina, već zbog gospodarskih razloga.
Potvrđuju to i stručnjaci iz humanitarnih organizacija koji ističu da je među građanima koji odlaze iz države veliki broj visokokvalificiranih, poput liječnika koji uglavnom odlaze u Veliku Britaniju i skandinavske zemlje, gdje su bolje plaćeni. (V.K.)
Izvor:
DW