Za razliku od Hrvatske i Slovenije, u Austriji, Češkoj, Mađarskoj i Slovačkoj iz proračuna se plaćaju doprinosi za djecu i socijalno ugrožene
Iako je postotak izdvajanja iz BDP-a za zdravstvo u Hrvatskoj tek nešto niži nego u Austriji i veći nego u Sloveniji, Hrvatska po stanovniku izdvaja znatno manje novca za liječenje svojih građana, svega 510 eura po stanovniku.
Jednaka je situacija i kad su u pitanju ostale srednjoeuropske zemlje članice Europske unije. Istodobno, Hrvatska je zemlja u kojoj su osiguranici u najvećoj mjeri oslobođeni od participacije.
U Hrvatskoj se 85 posto zdravstva financira iz doprinosa
U usporedbi s još pet zemalja regije, Austrijom, Češkom, Slovačkom, Slovenijom i Mađarskom, Hrvatska je prema analizi HZZO-a jedina zemlja u kojoj ima oslobođenih od plaćanja participacije.
U Austriji se za ulaz u sustav naplaćuje fiksni iznos od 30 eura, doduše, s mogućnošću povrata, a u Češkoj različit postotak od ukupne cijene s tim da su osiguranici oslobođeni od participacije samo kad su u pitanju lijekovi i bolničko liječenje. U Mađarskoj pacijenti plaćaju fiksni iznos ili postotak, također s pravom povrata, a Slovaci plaćaju svaki posjet doktoru, uključujući i opću praksu.
U Sloveniji također nema oslobođenja od participacija, s tim da se to pokriva kroz dopunsko osiguranje u koje su zahvaljujući takvoj zdravstvenoj politici uključeni gotovo svi osiguranici. Austrija sa 45 posto i Mađarska sa 63 posto od svih navedenih zemalja imaju najmanji udjel doprinosa u financiranju zdravstva, dok su ostale zemlje iznad 80 posto.
U Hrvatskoj se 85 posto zdravstva financira iz doprinosa, 12 posto iz državnog proračuna, slično kao u Mađarskoj, a najviše iz proračuna za zdravstvo izdvaja Austrija, čak 25 posto. Austrija i Slovenija pritom imaju najveći udjel u dobrovoljnom osiguranju, dok je u Hrvatskoj to tek tri posto.
Od ostalih zemalja regije Hrvatska se izdvaja i po tome što je jedina zemlja u kojoj se doprinos za zdravstvo uzima samo od poslodavaca (15 posto na plaću). Poslodavci najmanje plaćaju u Austriji, tek 3,75 posto doprinosa, isto toliko zaposlenici, a doprinos plaćaju čak i umirovljenici (4,75 posto), kao i u Sloveniji gdje se iz mirovine izdvaja čak 5,65 posto za zdravlje.
U Austriji i Sloveniji plaćaju se doprinosi i za nezaposlene, za što je zadužen Zavod za zapošljavanje. Za razliku od Hrvatske i Slovenije, u Austriji, Češkoj, Mađarskoj i Slovačkoj iz državnog proračuna plaćaju se doprinosi i za djecu i socijalno ugrožene građane. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik