Volontiranjem se stječu nova znanja, šire poznanstva te povećavaju mogućnosti za zaposlenje
Europska komisija (EK) predložila je pokretanje programa kojim bi se mladima u EU pružile veće mogućnosti za društveni rad tj. volontiranje u stranim zemljama članicama.
Cilj ovog programa je poticanje mobilnosti mladih koji na taj način doprinose svom osobnom razvoju, a osim što šire mrežu poznanstava, stječu dodatno radno iskustvo koje im može koristiti na privatnom i poslovnom planu.
Od civilne zaštite do okoliša
U program bi bile uključene sve osobe mlađe od 30 godina koje bi se svojevoljno mogle baviti volonterskim radom u primjerice sektorima civilne zaštite, društvenim sektorima te sektorima kulture i očuvanja okoliša.
Europski povjerenik za obrazovanje, kulturu i mladež, Ján Figel istaknuo je da ovim načinom neformalne edukacije mladi povećavaju svoje šanse za zapošljavanje i unaprjeđuju svoje izgleda za napredak u karijeri, dok istovremeno razvijaju osjećaj za solidarnost i građanska pitanja, koja se i njih tiču.
Priznanje za rad
U svakoj od zemalja EU postoje programi za mlade koji se razlikuju od članice do članice, a najčešće pružaju mogućnosti volonterskog rada samo unutar domaćih granica.
S obzirom da je potražnja mladih za radom u stranim zemljama pretekla ponudu Europske volonterske službe, Komisija je pozvala članice da unaprijede suradnju i razmjenu programa kako bi se mladim olakšao pristup volonterskim aktivnostima.
U tu svrhu predloženo je i da se odredi na koji će način mladi dobivati priznanja za svoj rad i stečeno znanje kako bi na tržištu bili prepoznati i što bolje mogli doprinositi gospodarskom razvoju.
I građani EU su se u posljednjem istraživanju Eurobarometra složili da je mladima potrebno pružiti više prilika, jer zbog demografskih trendova budućnost gospodarstva ovisi o njihovim znanjima i sposobnostima. Prema podacima Eurostata stopa nezaposlenosti mladih u EU u svibnju je iznosila 14,9 posto i iz mjeseca u mjesec bilježi blagi pad. (V.K.)
Izvor:
Europska komisija