Na Jadranu oko 30.000 sezonaca
Pedesetak tisuća stalno zaposlenih u turizmu ovih dana u poslu pomaže oko 30.000 sezonaca, uglavnom iz unutrašnjosti Hrvatske, Bosne i Hercegovine, a prvi put i iz – Crne Gore.
Pomoćna radna snaga iz te susjedne države (za razliku od BiH odakle svi s dvojnim državljanstvom dolaze raditi legalno) uglavnom se zapošljava na dubrovačkom području i na crno. Ove godine Vlada je, inače, odobrila samo 190 radnih dozvola za rad stranaca u turizmu.
Razlike u plaćama
"O sezoncima iz Crne Gore nema pouzdanih, službenih informacija. Njih sigurno nema u hotelima, ali na pomoćnim poslovima u manjim objektima i restoranima vjerojatno da. Na dubrovačkom području ima dosta nezaposlenih s turističkim svjedodžbama, no poslodavci su svejedno suočeni s manjkom radne snage, pogotovo konobara", kaže predstavnica područnog ureda Sindikata turizma Dolores Luić.
Fenomen viška na burzi i manjka na poslu objašnjava time da se sezonskog posla u turizmu laća samo onaj tko nema izbora. Zaposleni u turizmu su u pravilu potplaćeni, plaće su im u prosjeku 15 posto niže od prosječne hrvatske plaće, u sezoni se radi i nedjeljama, blagdanima, noću, nerijetko u mjesecu skupe i dvostruki fond sati u odnosu na redovnih 160 sati.
Istra najtraženija
Nešto su više plaće zaposlenih u turizmu u pravilu, kako se doznaje u Sindikatu turizma, na području Istre i dubrovačkoj rivijeri. Ponajviše, pak, mogu zaraditi vrsni kuhari. Najboljima jadranski ugostitelji mjesečno nude i po dvadeset tisuća kuna. U cjelini je, pak, malo zadovoljnih poslom u turizmu, a primjedbi često imaju i poslodavci i gosti.
"Plaće su preniske, posao vrlo naporan i ne čudi što nema motiviranosti za rad u toj djelatnosti. I to kako među onima koji su već u branši, tako motiva nemaju ni mladi da se opredijele za turistička zanimanja", upozorava tajnica Sindikata turizma Ljubomira Lončar.
Ivanka Zlatec, rukovoditeljica odjela u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, kaže da je posredovanjem burze zaposleno 9.991 osoba, što u odnosu na predviđenih 19.881 radnika čini udio od 50,3 posto. Zavod je u sklopu priprema za sezonu 2008. kontaktirao oko 900 tvrtki da bi dobio uvid o potrebama za radnom snagom. (A.T.)
Izvor:
Večernji list