Prema podacima iz prošle godine, prosječne plaće u javnim tvrtkama više su od državnog prosjeka do čak 79,7 posto
Vlada je od direktora javnih tvrtki zatražila da kontroliraju plaće, odnosno ne dopuste njihov rast, kako bi se obuzdala inflacija.
O tome da su direktori javnih tvrtki bili na razgovoru kod predsjednika Vlade Ive Sanadera, prošlog tjedna progovorio je Davor Kobak, prvi čovjek HŽ Holdinga, na sastanku sa željezničarskim sindikatima i resornim Ministarstvom prometa.
Kolektivni ugovori
Kako je na svojim stranicama prenio jedan od željezničarskih sindikata, Kobak im je kazao "da je na sastanku premijera i direktora te tvrtke u javnom sektoru zatraženo obuzdavanje plaća kako bi se obuzdala inflacija, odnosno kako bi se postigla psihološka stabilizacija".
Međutim, iako sindikati u javnim tvrtkama znaju da je od njihovih uprava zatraženo obuzdavanje plaća, ne očekuju da će se nešto konkretnije poduzimati s obzirom da je većina tvrtki pokrivena kolektivnim ugovorima.
Moguće jednostrano raskidanje kolektivnih ugovora izazvalo bi snažnu reakciju zaposlenih, a to Vlada zasigurno ne bi željela. Javne tvrtke poseban su trn u oku javnim i državnim službenicima, odnosno službama koje se direktno financiraju iz proračuna.
Zdravstvo, školstvo, znanost, kultura, socijalna skrb uspjeli su s Vladom dogovoriti srednjoročnu politiku kreditiranja plaća. Nešto više od dogovorenog šest postotnog godišnjeg rasta plaća mogli bi zatražiti ukoliko inflacija nastavi rasti i ako dođe do smanjenja rasta BDP-a. No, javne i državne službe mogle bi ponovo pokrenuti i pitanje bržeg rasta plaća u javnom sektoru od njihovog.
Najslabije plaće u Hrvatskim poštama
Prema podacima o isplaćenim plaćama na razini prošle godine, prosječne plaće u javnim tvrtkama više su od državnog prosjeka za 0,9 do čak 79,7 posto. Najslabije u toj priči stoje zaposleni u Hrvatskim poštama koji su po plaćama zauzeli 13., posljednje mjesto na ljestvici javnih tvrtki.
Prosjek pošte bio je 4520 kuna neto, dok su Hrvatske ceste s prošlogodišnjim prosjekom od 7946 kuna na prvom mjestu. Gotovo 50 posto viši prosjek neto plaće od državnog prosjeka ima Croatia osiguranje, 57 posto bivše Hrvatske telekomunikacije, 41 posto više Hrvatske vode. Prosjek INA-e bio je 38,6 posto, a HAC-a 33,8 posto viši od nacionalnog.
U HEP-u je lani prosječna plaća iznosila 5865 kuna što je 25,6 posto više od državnog prosjeka, dok su plaće u Hrvatskim šumama bile 10,3 posto više od nacionalnog prosjeka. Hrvatske željeznice lani su nacionalni prosjek prelazile za nešto više od dva posto, no u prvih šest mjeseci ove godine ta je razlika narasla na 11 posto. (A.T.)
Izvor:
Novi list