Zadovoljstvo boljim radnim mjestom i većom plaćom potrajat će samo tri mjeseca
Prema istraživanju u kojem je anketirano nekoliko tisuća zaposlenih, jedno od pitanja bilo je tko dobiva više - oni ili organizacija u kojoj rade.
Rezultati su bili prilično uznemirujući: više od 50 posto menadžera i 83 posto ostalih zaposlenih smatrali su da nisu dovoljno nagrađeni za svoj trud.
Sreća ovisi i o nematerijalnim stvarima
Iako nam novac može donijeti različita zadovoljstva, sreća ovisi i o mnogim drugim stvarima: kvaliteti obiteljskog života, prijateljstva, bavljenju različitim stvarima koje nas zanimaju. Možete pomisliti da se novac i te stvari međusobno ne isključuju.
Zarađivanje zahtijeva mnogo vremena i energije i za druge stvari ostane nam vrlo malo i jednog i drugog. Osim toga, javlja se i jedan vrlo zanimljiv fenomen: u početku nam novac doista povećava zadovoljstvo i kvalitetu života pa zaključimo da bi nam više novca donijelo i više zadovoljstva.
No više ne znači nužno i bolje. Tako se brzo priviknemo na dobre (ali i na loše) stvari da ih počnemo uzimati zdravo za gotovo. Dakle, zbog nedavne promjene plaće bit ćete zadovoljniji poslom (barem dok ne prođu ta tri mjeseca), ali prosječna plaća i zadovoljstvo baš nemaju veze.
Uspoređujemo se s nama sličnima
Istraživanja su pokazala da se obično uspoređujemo s onima koji su na istoj razini kao i mi ili nešto malo više. Vjerojatno nitko od nas nije posebno nesretan kad pročita kako Brad i Angelina žive u kući sa 34 spavaće sobe i 12 kupaonica. Ali postoji velika vjerojatnost da ćemo se šokirati ako naš kolega, koji je do jučer živio u dvosobnom stanu kao i mi, odjednom kupi trosobni.
Analize pokazuju da do iznosa bruto nacionalnog dohotka od 8000 dolara po stanovniku postoji povezanost između bogatstva i sreće: veći dohodak, veća sreća. No nakon tog iznosa povezanosti nestaje, tj. potpuno je svejedno živite li u zemlji koja ima 9000 ili 20.000 dolara po stanovniku.
Primjerice, stanovnici Njemačke i Japana dvostruko su bogatiji od stanovnika Irske, ali sebe procjenjuju manje sretnima.
(A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik