Uz preseljenje poslovanja, kompanije moraju decentralizirati svoju upravljačku strukturu kako bi privukli i zadržali više stranih stručnjaka
Najuspješnije europske kompanije u sve većoj mjeri otvaraju svoju hijerarhiju i za stručnjake iz novih članica Europske unije, što ukazuje na sve veće povjerenje prema svojim istočnim podružnicama.
U studiji gospodarskog think tanka Bruegel, pod nazivom "Nova korporacija u Europi" navodi se da je širenje granica EU i jačanje globalnog natjecanja znatno izmijenilo načine poslovanja.
Rezanje troškova
Autori ističu da sve veći broj kompanija radi rezanja troškova svoje operativne poslove počinje obavljati preko podružnica u istočnoj Europi.
U Njemačkoj i Austriji, koje mnogi smatraju zemljama koje su se najviše integrirale u globalnu ekonomiju, trgovanje među sjedištima kompanija na Zapadu s podružnicama na Istoku postalo je svojevrsni fenomen. Naime, od ukupnog austrijskog uvoza iz istočnoeuropskih zemalja, čak 68,5 posto otpada na trgovinu s podružnicama iz novih članica. Njemačka pak uvozi manje, ali ipak značajnih 21,6 posto dobara.
"Sve to ukazuje da je offshoring zaista postao značajan fenomen za europske kompanije", upozoravaju iz Bruegela.
Strah građana opravdan?
Nalazi ove studije mogli bi potvrditi i bojazan mnogih građana zapadnoeuropskih zemalja, koji su još od proširenja granica EU 2004. godine počeli strahovati da bi se velike kompanije zbog manjih troškova i cijene rada mogle početi seliti u zemlje istočne Europe i gasiti radna mjesta na Zapadu.
Međutim, autori napominju da, suprotno uvriježenom mišljenju, seljenje tvrtki u europske države i poticanje veće migracije radnika, može pridonijeti jačanju europske konkurentnosti i očuvanju radnih mjesta u Europi. Na ovaj način, radna mjesta i poslovi barem ostaju na europskom tlu, a ne sele se u Kinu.
Više stranaca u upravama
Istovremeno, s velikim izazovom suočit će se i kompanije koje će morati decentralizirati svoju upravljačku strukturu, žele li zadržati istočnoeuropske stručnjake.
To je već vidljivo u gotovo dvije trećine austrijskih te više od tri četvrtine njemačkih kompanija koje su već djelomično ili potpuno decentralizirale svoju strukturu.
"Otvaranjem viših hijerarhijskih pozicija stranim stručnjacima, kompanije će jednostavnije privlačiti, ali i zadržavati kvalitetne zaposlenike te se lakše nositi sa zahtjevima globalnog rata za talente" napominju autori. (V.K.)
Izvor:
EurActiv