Najrazvijenije i najkonkurentnije županije su Grad Zagreb i Međimurska županija, dok su najniža konkurentne Požeško-slavonska i Vukovarsko-srijemska županija
Najrazvijenije hrvatske regije su ujedno i najkonkurentnije, pa tako ljestvicu najkonkurentnijih otvaraju Grad Zagreb te Međimurska i Istarska županija, dok se na začelju nalaze Ličko-senjska, Požeško-slavonska i Vukovarsko-srijemska županija, pokazalo je istraživanje "Regionalni indeks konkurentnosti Hrvatske 2007".
Istraživanje je provedeno na inicijativu Nacionalnog vijeća za konkurentnost (NVK), Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) i Hrvatske gospodarske komore (HGK), koji najavljuju da će ovogodišnje istraživanje predstavljati bazni pokazatelj na temelju kojeg će se u narednim godinama mjeriti postignuti napredak.
Prema standardima Eurostata
Istraživanje je provedeno metodologijom Svjetskog ekonomskog foruma, a po prvi put prati i konkurentnost triju statističkih regija po standardima Eurostata. Prema rezultatima, najkonkurentnija je Sjeverozapadna, na drugom je mjestu Jadranska, a na trećem Središnja i Istočna (Panonska) Hrvatska.
Konkurentnost regija i županija mjerena je kroz 176 parametara kvalitete poslovnog okruženja i efikasnosti poslovnog sektora, kao pokazatelja kapaciteta za budući razvoj, a istraživanje je pokazalo značajnu korelaciju s podacima o razvijenosti županija, posebice po BDP-u po stanovniku, kao rezultata prijašnjeg vođenje određenih politika.
Tako su najrazvijenije i najkonkurentnije županije Grad Zagreb, Međimurska, Istarska, Varaždinska i Zagrebačka županija, dok se najniža konkurentne Virovitičko-podravska, Brodsko-posavska, Ličko-senjska, Požeško-slavonska i Vukovarsko-srijemska županija.
Članica NVK Slavica Singer istaknula je prilikom predstavljanja rezultata kako je indikativno da u deset najslabije rangiranih županija gotovo 80 posto prostora čine područja od posebne državne skrbi te da su među njima i područja koja su najviše pogođena ratom. (Hina)