Stopa rasta BDP-a od 3,4 posto u drugom ovogodišnjem kvartalu najniža je od prvog tromjesečja 2005., kada je iznosila 1,8 posto
Hrvatski bruto domaći proizvod (BDP) u drugom je tromjesečju ove godine realno bio veći za 3,4 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, pokazuju podaci koje je objavio Državni zavod za statistiku (DZS).
To predstavlja osjetno usporavanje stope rasta BDP-a u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a i prema prvom ovogodišnjem tromjesečju.
Smanjena potrošnja
Tako je porast BDP-a u drugom ovogodišnjem kvartalu, od 3,4 posto, za čak 3,2 postotna boda niži nego u drugom prošlogodišnjem tromjesečju u kojem je zabilježen visoki porast BDP-a od 6,6 posto, dok je u cijeloj prošloj godini BDP realno porastao za 5,6 posto.
To je usporavanje i u odnosu na prvi kvartal 2008. kada je porast BDP-a iznosio 4,3 posto. Stopa rasta BDP-a od 3,4 posto u drugom ovogodišnjem kvartalu najniža je od prvog tromjesečja 2005. (kada je iznosila 1,8 posto).
Na dinamiku porasta BDP-a u velikoj je mjeri utjecao visok rast investicija, od 12,6 posto, uz istodobno osjetno smanjenje stope rasta osobne potrošnje na 2,2 posto, što je najniži rast osobne potrošnje od trećeg kvartala 2001. godine (kada je iznosio 1,9 posto).
Rast investicija u kapital za 12,6 posto prema stopi iz drugog tromjesečja prošle godine predstavlja povećanje za čak 6,8 postotnih bodova. Stopa rasta osobne potrošnje je pak u drugom ovogodišnjem tromjesečju iznosila svega 2,2 posto i bila je čak 4,3 postotna boda niža nego u istom tromjesečju prošle godine, a gotovo je upola manja nego u prvom kvartalu 2008.
Rast građevinskog sektora
Državna je potrošnja, nakon rasta od svega 0,5 posto u prvom, u drugom ovogodišnjem tromjesečju povećana na 3,2 posto. Istodobno, na stopu rasta BDP-a nepovoljno je utjecao odnos s inozemstvom, budući je izvoz roba i usluga porastao za 4,6 posto, a uvoz roba i usluga za znatno viših 8,1 posto.
Statistički podatci o obračunu BDP-a po proizvodnoj metodi, odnosno bruto dodanoj vrijednosti pokazuju poraste u svim djelatnostima, s ukupnim rastom od 4,2 posto. Pritom je u industriji, koja ima i najveći udio, zabilježen rast bruto dodane vrijednosti od 3,8 posto. Visoke stope rasta bilježe pak građevinarstvo, za 10,4 posto te prijevoz, skladištenje i veze za 7,3 posto. (Hina)