I sindikati u Hrvatskoj odlučili su predložiti zakon koji bi ograničio menadžerske plaće na najviše deset prosječnih radničkih plaća
Visoke plaće i otpremnine menadžera izazivaju žestoke polemike u EU.
Luksemburški premijer i ministar financija Jean-Claude Juncker pokrenuo je među europskim ministrima financija inicijativu za uvođenje fiskalnih mjera kako bi se stalo na kraj toj "socijalnoj pošasti" kako je nazvao pretjerane menadžerske plaće.
Slabiji rast traži umjerene plaće, no mjere štednje odnose se na radnike, ali ne i na menadžment.
Previsoke plaće štetne
Belgijska javnost šokirala se kada je predsjedniku uprave javnog telekoma godišnja plaća povećana za milijun eura, što je izazvalo javne rasprave.
O ograničavanju plaća menadžera javnih poduzeća se osim u Belgiji, razmišlja i u Nizozemskoj i Švedskoj.
Čak i u neoliberalnom SAD-u polako se razvija svijest da ta "pohlepa" šteti kapitalizmu jer plaće ne prate kvalitetu upravljanja pa nisu rijetki primjeri da kompanije posluju s gubitkom, a čelnicima plaće i čitav niz beneficija lete nebu pod oblake.
Najviša plaća preko 740.000 kuna
I sindikati u Hrvatskoj odlučili su predložiti zakon koji bi ograničio menadžerske plaće na najviše deset prosječnih radničkih plaća. Naime, osim očitog socijalnog, argument za limitirane menadžerske plaće jest da ih treba shvatiti kao mjeru borbe protiv inflacije.
Prema podacima Porezne uprave najviša mjesečna plaća od 741.824 kune bila je prošle godine isplaćena u Varaždinskoj županiji. Istovremeno, zanimljiv je i podatak da 60.000 eura iznosi godišnja prosječna plaća članova uprava domaćih tvrtki.(A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik