Najveći rizik obolijevanja od gripe imaju radnici u javnom prijevozu, trgovinama te šalterski službenici
Prema izračunima, tvrtke na bolovanjima u sezoni gripe mogu uštedjeti i nekoliko desetaka tisuća kuna.
Da bi dobili kvalitetnu procjenu utjecaja cijepljenja na budžet tvrtke, moraju u izračun uključiti niz podataka – od broja zaposlenih, prosječnih radnih dana i bolovanja, mjesečnog troška i dobiti po radniku, prosječne plaće, specifičnih faktora rizika oboljenja od gripe do cijene i učinkovitosti cijepljenja.
Prema izračunu zagrebačkog magistra farmacije, Marija Vukušića, banka sa 1.087 zaposlenih koji primaju prosječnu bruto plaću od 12.343 kune i s lanjskom dobiti od 113 milijuna kuna, uza sve ostale faktore, ostvarit će neospornu uštedu na danima bolovanja veću od 90 tisuća kuna. U cijepljenje će uložiti 76.090 kuna.
Rizično od prosinca do travnja
"Ideja je bila vidjeti korisnost cijepljenja u tvrtkama koje izračunom to mogu precizno utvrditi. Kod pitanja granice isplativosti cijepljenja, tvrtke je nemoguće izjednačavati već je potrebno uzimati u obzir specifične i stvarne podatke", kaže Vukušić.
Iako postoje razlike među tvrtkama, pokazalo se da je cijepljenje profitabilno u tvrtkama s visokim plaćama, kao i u onima s visokim rizikom zaposlenih za oboljenje od gripe.
Procjenjuje se da su od gripe najviše ugroženi zaposleni u tvrtkama javnog prijevoza, trgovinama te šalterski službenici. Gripa povećava bolovanja od prosinca do travnja, a riječ je o kraćim bolovanjima na teret poslodavca. (D.P)
Izvor:
Jutarnji.hr