U MMF-u tvrde kako je rast cijena energenata u Hrvatskoj najmanje utjecao na inflaciju, no trgovci i dalje ne pojeftinjuju
Najnovije istraživanje Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) o utjecaju cijena goriva na inflaciju u Europi pokazalo je kako je on, od svih zemalja EU te tzv. Nove Europe, najmanji u Hrvatskoj, piše Jolanda Rak Šajn za Večernji list.
Hrvatska je, naime, na začelju ljestvice od čak 41 europske zemlje, na koje se odnosi MMF-ovo istraživanje.
Nerealne cijene
Tim istraživanjem pale su u vodu tvrdnje da je visoka cijena goriva uz prošlogodišnji rast cijena hrane u nas bila glavni generator inflacije, koja je u rujnu na godišnjoj razini iznosila 6,4 posto.
Goriva i energenti u košarici sudjeluju s nešto više od 8 posto, od čega na tekuća goriva otpada 0,8, a na kruta 1,2 posto, što znači da je rast cijena energenata najmanje utjecao na inflaciju. S obzirom na to da hrana čini gotovo 30 posto udjela u hrvatskoj potrošačkoj košarici, njezin je udio veći od 3 posto u inflaciji, drže u MMF-u.
Postavlja se pitanje, hoće li svi oni koji su dosad, pozivajući se na rast cijena energenata i hrane u svijetu, a time i inflacije, dizali cijene, sada spustiti neopravdano visoke cijene? Odgovor je – neće – tvrde u Nezavisnim hrvatskim sindikatima. Unatoč rekordnoj žetvi u cijeloj Europi u Hrvatskoj još nisu snižene ni cijene kruha i drugih pekarskih proizvoda, koje je generirala lanjska nestašica žitarica i uljarica.
Građani žive loše
Kakav je rezultat svega? Ljudi su počeli mijenjati prehrambene navike jer je samo hrana u posljednjih godinu dana poskupjela između 15 i 71 posto. Zaduživanje kod banaka je prepolovljeno. Nikome se ne ide u rizične kredite s nesigurnim kamatama, dok banke gladuju za sigurnim novcem i plasmanima.
Hrvatski građanin ne živi prosječno dobro, nego prosječno loše, tvrdi Sever i dodaje kako je vrijeme da zajedno sjednu oporba, vlast i sindikati te nađu sredstva kako bi se recesija, koja će doći i u Hrvatsku, lakše prebrodila. (D.P.)
Izvor:
Večernji list