Vladin glasnogovornik je najavio da Vlada zasad ne namjerava ukidati zabranu rada trgovina nedjeljom, no da su eventualne izmjene moguće ako za to bude potrebe
Zabrana rada trgovina nedjeljom stupit će na snagu 1. siječnja, kao što to predviđa zakon, ali u Vladi i dalje drže otvorenom mogućnost da se zabrana razmotri, pa i ukine, pišu Adriano Milovan i Miroslav Kuskunović u Jutarnjem listu.
Takvu mogućnost između redaka je najavio i Vladin glasnogovornik Zlatko Mehun.
Gubitak 7000 radih mjesta?
"Vlada zasad ne namjerava ukidati zabranu rada trgovina nedjeljom. Vidjet ćemo kako će se zakon primjenjivati i koji će biti njegovi učinci pa ćemo onda donijeti odluku o eventualnim izmjenama", rekao je Mehun komentirajući najnoviji zahtjev trgovaca da se ukinu odredbe Zakona o trgovini koje zabranjuju rad nedjeljom.
Zabrana rada trgovina nedjeljom na snagu stupa u osjetljivom trenutku, kada kriza kuca na vrata hrvatskoga gospodarstva, a trgovina će biti jedan od sektora na čije će poslovanje ona nesumnjivo utjecati, smatraju mali trgovci udruženi u Ceh trgovine Hrvatske obrtničke komore koji su jučer pozvali Vladu da promjeni svoju odluku ili će pokrenuti tužbu pred Ustavnim sudom.
Predsjednik Ceha Boris Vukelić upozorava kako za malu trgovinu, ugroženu nepovoljnim tržišnim okolnostima, gubitak od 15 do 20 posto prometa, koliko se prosječno ostvaruje nedjeljom, može biti koban.
"Sa sigurnošću možemo pretpostaviti da od 10 tisuća obrtnika trgovaca, koliko ih sada radi nedjeljom i koji su direktno pogođeni ovim zakonom, njih bar 20-30 posto neće dočekati drugu polovicu godine", rekao je Vukelić te upozorio kako bi to značilo i gubitak oko 7000 radnih mjesta.
Visoki troškovi
Zabranom rada nedjeljom nisu zadovoljni ni u Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP). Ona će se, tvrdi glavni direktor HUP-a Đuro Popijač, negativno odraziti i na trgovinu i na gospodarstvo u cjelini. Pritom će prodavači hrane ipak zabilježiti manje negativnih učinaka od prodavača druge robe, prognozira Popijač.
Za Željka Lovrinčevića, analitičara Ekonomskog instituta i člana Ekonomskog vijeća, vrijeme stupanja na snagu odredbi o zabrani rada nedjeljom je loš. Ovo je, kaže, krajnje nepovoljno vrijeme za jačanje rigidnosti na tržištu rada, što bi mogla biti jedna od posljedica neradnih nedjelja. "U uvjetima krize teško će biti razlučiti što je od negativnih učinaka u trgovini rezultat ukidanja radne nedjelje, a što posljedica recesije", kaže Lovrinčević.
Inače, Ekonomsko vijeće dosad nije raspravljalo o neradnoj nedjelji. No, Mehun ne isključuje mogućnost da se i ta tema uskoro nađe na dnevnom redu. (A. T.)
Izvor:
Jutarnji list