Samo je u prosincu 2008. pola milijuna Amerikanaca ostalo bez posla, dok je u proizvodnji koja ima 12 posto udjela u američkom gospodarstvu zabilježeno 103.000 otkaza
SAD se suočava s najvećom nezaposlenošću nakon drugog svjetskog rata. U protekloj godini koju su obilježile nezapamćena financijska kriza i recesija, u Americi je bez posla ostalo 2,4 milijuna ljudi, što su najgori rezultati od 1945. godine, piše Antonio Mandir u Večernjem listu.
Samo je u prosincu 2008. pola milijuna Amerikanaca ostalo bez posla. Tako se stopa nezaposlenosti u prosincu popela na sedam posto, a lani u studenome iznosila je 6,7 posto. Pozitivni pomak u američkom gospodarstvu nisu donijele ni političke promjene, nastale izborom Baracka Obame za predsjednika. Međutim, novi predsjednik se obvezao paketom vrijednim 850 milijardi dolara otvoriti tri milijuna radnih mjesta.
Na Wall Streetu
izgubljeno 7 bilijuna dolara
"I dalje se suočavamo s masovnim gubljenjem radnih mjesta. Negativni trend u gospodarstvu održat će se i u prvoj polovici 2009. bez obzira na politiku", istaknuo je ekonomist JPMorgana Michael Feroli.
Samo je u proizvodnji koja ima 12 posto udjela u američkom gospodarstvu, u prosincu zabilježeno 103.000 otkaza, što je najgori rezultat u posljednjih 28. godina. Proizvođači automobila i namještaja u SAD-u bilježi najmanje narudžbe još od 1948.
Zbog toga je već Bushova administracija u prosincu General Motorsu i Chrysleru odobrila 13,4 milijarde dolara kredita, kako bi spriječila njihov stečaj. Osim toga, na Wall Streetu je tijekom protekle godine izgubljeno gotovo sedam bilijuna dolara u tržišnoj vrijednosti dionica.
Obamin plan za spas gospodarstva SAD-a
Obama je iznio dosad najdetaljniji prikaz plana za gospodarski oporavak SAD-a, koji bi kombinacijom državnih ulaganja i poreznih olakšica trebao pridonijeti oživljavanju potonulog američkog gospodarstva.
Pet glavnih ciljeva tog plana su: udvostručiti proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora i povećati energetsku djelotvornost javnih zgrada, obnoviti dotrajale ceste, mostove i škole, kompjutorizirati zdravstveni sustav, modernizirati učionice, laboratorije i knjižnice te uvesti porezne olakšice za radnike. Plan predviđa i uvođenje naknada za nezaposlene i bonova za hranu.
"Trebamo plan oporavka i reinvestiranja koji neće samo kratkoročno stvoriti tri milijuna radnih mjesta, većinom u privatnom sektoru, već će dugoročno potaknuti gospodarski rast i konkurentnost" zaključio je Obama. (D. P.)
Izvor:
Večernji list