Prema posljednjim analizama, gospodarstva SAD-a, Europe i Japana tonu u sve dublju recesiju, a Kina zbog usporavanja svojega, "guši" gospodarstva ostalih zemalja Azije
Stanje američkog i drugih najvećih gospodarstva u svijetu pogoršava se brže nego što su vodeći ekonomisti predviđali prije samo tjedan dana, prenosi Jutarnji list.
Tako je Velika Britanija u petak postala posljednja zemlja koja je iznenadila analitičare s dubinom svojih gospodarskih tegoba, izvijestili su tijekom vikenda američki mediji.
Velika Britanija je iskazala najveće tromjesečno stezanje gospodarstva od 1980. od 6 posto, nakon što su izvješća o većem usporavanju od očekivanoga stigla od Njemačke do Kine i Južne Koreje, javlja Washington Post.
Najveća kriza u SAD-u
Najteža kreditna kriza od Velike depresije 1930-ih gurnula je gospodarstvo SAD-a u silaznu putanju krajem 2008. oštro rušeći bruto domaći proizvod.
BDP se smanjio po godišnjoj stopi 5,5 posto od listopada do kraja prosinca, a istovremeno novi predsjednik Barack Obama i Kongres rade na prihvaćanju plana gospodarskih poticaja vrijednog 825 milijardi dolara, ne bi li obuzdali sve veću recesiju.
Dubina teškoća, kažu analitičari, ukazuje da će države možda morati potrošiti više od milijardi dolara koje su već planirale za pakete poticaja, kako bi pokrenule svoja gospodarstva, te da će za globalni oporavak trebati dulje vremena, a moguće je da se protegne i u 2010. godinu.
Usporavanje Njemačke
"Podaci koje je posljednjih dana objavila Njemačka, najveće europsko gospodarstvo, ukazuju na veliku štednju u posljednjim mjesecima 2008.", rekao je Howard Archer, glavni britanski i europski ekonomist IHS Global Insighta u Londonu.
To mogu pogoršati rastući problemi u europskom financijskom sustavu, za što je primjer nedavni iznenađujući gubitak Bank of Scotland od 40 milijardi dolara.
Kina "guši" Aziju
Osim toga, i Kina je objavila kako je njezin rast u posljednjem tromjesečju također usporen, a posljedica toga je i uvoz sve manje roba od susjeda, ne pružajući mogućnost zemljama ovisnim o izvozu, da se oporave od pada potražnje u SAD-u i Europi. Posebno je teško pogođena Južna Koreja, čiji je izvoz u Kinu rastao posljednjih godina. (D. P.)
Izvor:
Jutarnji list