Povišenje PDV-a dva ili tri postotna boda donijelo bi državi 2 ili 3 milijarde kuna novih prihoda, no ekonomisti procjenjuju da građani u ovakvim uvjetima to ne bi izdržali
Povećanje stope PDV-a, što je kao moguću antirecesijsku mjeru najavio potpredsjednik Vlade Damir Polančec, ne navodeći koliku bi stopu trebalo uvesti, podjelilo je javnost, stručnjake ali i samu Vladu.
Naime, neovisno o razlikama u procjeni dubine krize stručnjaci smatraju da se Vlada neće moći nositi s krizom i obvezama bez povećanja poreza, piše Ljubica Gatarić u Večernjem listu.
Na raspravi o proračunskom deficitu, osim Polančeca, takvu mjeru podržao je i Borislav Škegro. On je predložio da se povisi PDV jer bi svaka druga porezna intervencija bila nepovoljna za izvoz i poduzetnike.
Ministarstvo financija
demantira povećanje
Većim prihodima od PDV-a, koji se prema posljednjim podacima pokazao kao dosta varljiv izvor prihoda jer potrošnja opada, stvorio bi se prostor za financiranje mirovinske reforme i tako izbjeglo povećanje doprinosa.
Reakcije građana na Polančecovu opasku vrlo su nepovoljne pa nije čudno što je Ministarstvo financija odmah istaknulo da se ne razmišlja o povećanju PDV-a. Ekonomisti imaju više razumijevanja, ali zasad i oni sugeriraju da se ide obrnutim smjerom.
Građani ne bi izdržali
Tako je prodekan za financije osječkog Ekonomskog fakulteta Branimir Marković rekao da Vlada mora početi s restrikcijama i štednjom i ne smije povećavati porezno opterećenje.
"U vrijeme krize svi moraju promijeniti svoje ponašanje, od građana pojedinaca, tvrtki, do države i početi štedjeti. Prevelika potrošnja naš je osnovni problem", istaknuo je Marković.
Povišenje PDV-a dva ili tri postotna boda donijelo bi državi 2 ili 3 milijarde kuna novih prihoda, no Marković kaže da to građani u krizi ne bi izdržali. Institut za javne financije navodio je u nizu radova da je porezno opterećenje u Hrvatskoj jedno od najviših u zemljama srednje i istočne Europe, pa su upozoravali da najvažnije mora biti kresanje rashoda. PDV donosi oko 35 posto svih poreznih prihoda, a Vlada bi zbog EU morala ukinuti nultu stopu na kruh, mlijeko, knjige i lijekove. (D. P.)
Izvor:
Večernji list