Međunarodna organizacija rada ističe da stimulativni paketi osim poticanju gospodarstva, moraju služiti i zaštiti radnika
Kako bi se sačuvao što veći broj radnih mjesta i potaknuo gospodarski rast u krizi kakvu Europa nije doživjela u zadnjih 60 godina, socijalni partneri moraju biti usklađeniji pri donošenju odluka i težiti zajedničkom rješavanju problema.
Zaključak je to Osmog europskog regionalnog sastanka Međunarodne organizacije rada (ILO), koji se održavao od 8. do 13. veljače u Lisabonu. Na tom su se sastanku sudionici složili da je neophodno kreirati stimulativne pakete koji će poticati potražnju, sprječavati spiralnu deflaciju, čuvati radna mjesta te zaštititi radnike.
Štetni protekcionizam
Predstavnici vlada, radnika i poslodavaca iz Europe te srednjoazijskih zemalja članica ILO-a, pozvali su na bolju zaštitu najugroženijih društvenih skupina kako se ne bi širila socijalna isključenost i siromaštvo. Također, socijalni partneri istaknuli su da je potrebno unaprijediti međusobni dijalog i kolektivno pregovaranje, kako bi se brže stalo na kraj eskalirajućoj krizi.
Istaknuli su da je potrebno poticati veću političku koherentnost na nacionalnoj i na globalnoj razini, kako bi se izbjegao bilo kakav protekcionizam u svim svojim oblicima, jer to dugoročno može samo prouzročiti dodatne negativne posljedice.
Međunarodna organizacija rada upozorila je da svijetu također prijeti rizik od političkih sukoba i negativnih reakcija zbog rasta broja nezaposlenih i širenja socijalne isključenosti. U tom bi slučaju širenje rasne ili vjerske netrepeljivosti, diskriminacija imigranata ili manjinskih skupina te žrtvovanje sindikalnih udruženja i poticanje protekcionističke politike pogodovalo širenju krize.
Svako radno mjesto je ugroženo
Direktorica Regionalnog ureda za Europu i Središnju Aziju u Međunarodnoj organizaciji rada, Petra Ulshoefer istaknula je da ovo nije vrijeme uobičajenog poslovanja.
"Konsenzus i solidarnost sada su nam potrebni više no ikada. Unatoč različitostima, evidentno je da zemlje imaju mnogo zajedničkog u pristupu kojim se bore protiv krize. "Primjerice, sve zemlje ističu da je u borbi protiv krize najvažnije umanjiti socijalne posljedice, napomenula je Ulshoefer.
Predstavnici vlada, radnika i poslodavaca zaključili su da ekonomska kriza donosi velike rizike na tržištu rada, a ugroženi su čak i oni radnici koji imaju koliko toliko sigurno zaposlenje.
U borbi protiv krize neophodno je poštivati sva radnička prava i međunarodne standarde na tržištu rada te posebice zaštiti radnike od mogućeg iskorištavanja, zaključeno je na sastanku u Lisabonu. (V. K.)
Izvor:
ILO