Najveći utjecaj na usporavanje rasta imalo je kretanje osobne potrošnje, napominju u Centru za makroekonomske analize
Desezonirani podaci o kvartalnom kretanju hrvatskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) pokazuju da je u trećem tromjesečju 2008. godine stvorena bruto dodana vrijednost bila realno manja nego u drugom kvartalu što predstavlja mogućnost za službeni ulazak u recesiju, navode analitičari Hrvatske gospodarske komore u najnovijim "Gospodarskim kretanjima".
Još nisu poznati podaci o BDP-a u 2008. godini za koji se očekuje da će usporiti na približno dva posto, sa 5,6 posto u 2007. godini.
Posljednji raspoloživi podaci za devet mjeseci prošle godine pokazuju pak da je rast BDP-a usporen sa 6,2 posto iz istog razdoblja 2007. godine na 3 posto, pri čemu je s potrošne strane usporen rast osobne i državne potrošnje te izvoza roba i usluga, dok je istodobno povećana dinamika rasta investicija u fiksni kapital, a povećane su i zalihe.
Plaće realno manje
Najveći utjecaj na usporavanje rasta imalo je kretanje osobne potrošnje, napominju analitičari Centra za makroekonomske analize HGK.
Na kretanje osobne potrošnje utjecalo je usporavanje rasta realnih plaća, usporavanje kreditne aktivnosti, manji iznosi socijalnih transfera tj. povrata mirovina i loše stanje na tržištu kapitala.
S druge strane, navode, na proizvodnoj strani usporen je rast većine djelatnosti, izuzetak su bile samo primarne djelatnosti (poljoprivreda, lov, šumarstvo), građevinarstvo te javne djelatnosti.
Slabljenje industrijske proizvodnje
Pritom je najveći utjecaj na usporavanje rasta u odnosu na prethodnu godinu imala industrijska proizvodnja i trgovina čije su stope, u kombinaciji s visokim udjelima u strukturi bruto dodane vrijednosti, smanjene za 4,8 odnosno 7,2 postotna boda.
Pored toga, desezonirani podaci o kvartalnom kretanju BDP-a pokazuju da je u trećem kvartalu 2008. godine stvorena bruto dodana vrijednost bila realno manja nego u drugom kvartalu što predstavlja mogućnost za službeni ulazak u recesiju (po definiciji pad u dva kvartala za redom), kažu analitičari HGK.
Navodeći da se takvo kretanje bruto dodane vrijednosti rijetko bilježilo, od početka 2000. godine samo u dva kvartala, analitičari HGK napominju da te podatke ipak treba uzeti s rezervom s obzirom na često revidiranje podataka o BDP-u. (Hina)