Najgori scenarij predviđa pad izvoza i pad gospodarske aktivnosti u istočnoeuropskim zemljama, što će dovesti do pada njihovih valuta u odnosu na euro, a zatim i do bankarske krize
U Europskoj uniji, ali i u međunarodnim financijskim institucijama, posljednjih se dana sve češće govori kako bi bivše socijalističke zemlje u srednjoj i istočnoj Europi mogle biti sljedeća velika žrtva globalne ekonomske i financijske krize, prenosi Slobodna Dalmacija.
Najgori scenarij predviđa pad izvoza i pad gospodarske aktivnosti u istočnoeuropskim zemljama, što će dovesti do pada njihovih valuta u odnosu na euro, a zatim i do bankarske krize. Naime, i gospodarstvo i građani prilično su se zadužili u eurima i švicarskim francima, a otplaćivanje tih kredita slabljenjem valute postaje sve skuplje.
Pad nacionalnih dohodaka
Statistički podaci o padu bruto nacionalnog dohotka, industrijske proizvodnje i izvoza u većini istočnoeuropskih zemalja, vrlo su zabrinjavajući, zapadni mediji iskazuju bojazan kako bi sve to moglo dovesti, ne samo do ekonomske, nego i do političke destabilizacije tih država.
Na ozbiljnost situacije upozorio je i britanski premijer Gordon Brown kad je ustvrdio kako je zemljama srednje i istočne Europe potrebna hitna financijska pomoć.
Istodobno, strani investitori i banke sada iznose kapital iz regije kako bi smanjili rizik kojem su tamo izloženi. Dakle, iako sve jasnije postaje da je tim zemljama sada prijeko potrebna financijska pomoć, u Europskoj uniji postoji sve manje volje da im daju taj novac.
Test za Europsku Uniju
Europska unija će se tako uskoro naći pred ozbiljnim testom - kako se odnositi spram svojeg istoka, a zapadni mediji podsjećaju kako se sve događa na petu obljetnicu ulaska prve skupine istočnoeuropskih zemalja, što se tada smatralo velikim uspjehom.
Recesija je tako postala test solidarnosti za Uniju. Opasnost za koheziju EU-a više je nego očita, a posebice ako se ima na umu činjenica da je zapadna Europa u prošlosti istočnu Europu najčešće ostavljala na cjedilu. (D. P.)
Izvor:
Slobodna Dalmacija