Iako su svi sindikati podržali antirecesijske mjere, složni su da se teret izlaska iz krize ne smije prevaliti isključivo na leđa građana
Sve sindikalne središnjice pozdravile su donošenje antirecesijskih mjera koje je Vlada usvojila krajem prošlog tjedna, no istovremeno poručuju da zamrzavanje ili rezanje plaća mora biti zadnja mjera koja će se uvesti, jer prostora za uštede još ima.
Iz Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) pozdravili su najavu Vlade da će braniti nacionalnu valutu i koristiti sva sredstva kako bi se onemogućio rast kamata građanima i gospodarstvu. Također, poručuju da se, kada dođe do najavljenog rebalansa proračuna, ne smije štedjeti na socijalnoj pomoći i onima koja je takva pomoć najpotrebnija.
Zadržavnje plaća
Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS), Krešimir Sever, naglasio je kako svakako treba zadržati razinu plaća zaposlenih u javnim i državnim službama, jer se radi o kupovnoj moći 240.000 ljudi.
S time se slažu i u Matici hrvatskih sindikata javnih službi, u kojoj ističu da u državnom proračunu i dalje ima velik broj nejasnih i neopravdanih izdataka, pa prije rasprave o smanjenju plaće javnih i državnih službenika treba pročešljati takve troškove.
Prije svega to su, ističu u Matici, troškovi za javna poduzeća i poljoprivredne subvencije koje su u posljednje dvije godine narasle za 100 posto. Osim toga, traže i da se odustane od gradnje Pelješkog mosta, a da se ta sredstva preusmjere u gradnju škola i vrtića.
U Matici i dalje predlažu uvođenje poreza na imovinu i SMS poruke, jer su, kažu, to pravedne i solidarne mjere za pomoć radnicima koji gube posao, a protiv su bespovratnih potpora poduzetnicima pogođenima krizom.
Antirecesijski fond
Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN), umjesto najavljenog pritiska na plaće zaposlenih u državnim i javnim službama, Vladi pak predlaže osnivanje antirecesijskog fonda u koji bi sredstva izdvajali svi zaposleni u Hrvatskoj.
Fond bi služio za poticanje gospodarstva i očuvanje radnih mjesta, a tvrtke bi iz njega mogle povlačiti sredstva s odgodom povrata dok traje recesija. Građani koji bi izdvajali u fond bili bi istovremeno i njegovi dioničari, a povrat uloženih sredstava jamčila bi država.
U Udruzi radničkih sindikata Hrvatske (URSH) Vladine mjere smatraju više smjernicama, te su predstavili prijedlog za ublažavanje recesije kapitalnim ulaganjem u poljoprivredu, čime bi se otvorila nova radna mjesta, smanjio uvoz hrane i pomogao razvoj ruralnih dijelova Hrvatske.
U Hrvatskoj udruzi sindikata (HUS) ističu da se Vladine mjere uglavnom podudaraju s njihovim prijedlozima za ublažavanje recesije, a posebno podržavaju najavljeno porezno rasterećenje gospodarstva i ukidanje nekih parafiskalnih nameta. U HUS-u napominju da bi pri rebalansu državnog proračuna trebalo voditi računa o nužnosti restrukturiranja javnog sektora i dio tih sredstava preraspodijeliti za poticanje prizvodnje. (Hina, T. B.)