Tri od četiri siromašne zemlje nemaju resursa za borbu protiv rastućeg siromaštva u uvjetima aktualnog usporavanja, a međunarodne financijske institucije neće moći pomoći zemljama u razvoju tijekom same krize
Svjetsko gospodarstvo zabilježit će ove godine prvi pad aktivnosti od Drugog svjetskog rata, prognozirala je Svjetska banka uoči sastanka ministara financija i guvernera središnjih banaka članica skupine razvijenih i zemalja u razvoju G20.
Banka sa sjedištem u Washingtonu izvijestila je da svjetska trgovina ide prema najoštrijem padu u 80 godina, te da će taj trend najjače pogoditi istočnu Aziju.
Gospodarska prognoza Svjetska banke pesimističnija je i od one Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koji je u siječnju predvidio rast aktivnosti u svjetskom gospodarstvu u visini skromnih 0,5 posto.
Svjetska banka upozorila je u nedjelju da se u razdoblju globalne recesije zemlje u razvoju samo u ovoj godini suočavaju s financijskim manjkom od najmanje 270 milijardi, a možda i do 700 milijardi dolara. Kreditori privatnog sektora pobjegli su s tržišta u razvoju, konstatiraju u SB-u.
Nedovoljni resursi
Tri od četiri siromašne zemlje nemaju resursa za borbu protiv rastućeg siromaštva u uvjetima aktualnog usporavanja, a međunarodne financijske institucije neće moći pomoći zemljama u razvoju tijekom same krize, upozorila je Svjetska banka.
"Moramo djelovati u realnom vremenu na sve težu krizu koja pogađa ljude u zemljama u razvoju", kazao je predsjednik Svjetske banke Robert Zoellick. "Aktualna globalna kriza treba globalno rješenje, te je sprečavanje gospodarske katastrofe u zemljama u razvoju važno i za globalne napore prevladavanja krize".
Zoellick je pozvao na "ulaganje u mreže socijalne skrbi, infrastrukturu i mala i srednja poduzeća, kako bi se stvorila radna mjesta i izbjegli socijalni i politički neredi."
Svjetska banka ističe da će veliki proračunski deficiti u bogatim zemljama vjerojatno dodatno ograničiti dostupnost kredita za siromašne zemlje. One pak zemlje u razvoju koje se još uvijek mogu zaduživati plaćat će veće kamate u trenutnoj financijskoj klimi. U izvješću Svjetske banke navodi se također da 94 od 116 zemalja u razvoju već bilježi usporeni gospodarski rast. (Hina)