Najveći dio radnika vratio se iz Slovenije, Hrvatske i Austrije
Od početka ove godine, iz Europske unije i ostalih zemalja u Bosnu i Hercegovinu vratilo se gotovo 3 tisuće državljana koji su ostali bez posla u inozemstvu.
Oni su tako znatno doprinijeli povećanju broja nezaposlenih u BiH gdje zbog ekonomske krize mjesečno bez posla ostaje oko tisuću ljudi, pišu Milan Šutalo i Renato Petković u Poslovnom dnevniku.
Iz cijele Europe
Prema podacima Ureda za rad i zapošljavanje BiH, gubitak posla u inozemstvu prijavilo je ukupno 2.737 radnika, a ekonomski analitičari vjeruju da je njihov broj vjerojatno i veći, jer se neki od još nisu prijavili službama za zapošljavanje.
Službeni podaci pokazuju da je 60 posto radnika (1.642) koji su se vratili kućama, radilo u Sloveniji, dok je njih 787 izgubilo posao u Hrvatskoj.
Iz Austrije se, nakon gubitka posla vratilo 125 radnika porijeklom iz BiH, a iz Srbije njih 111. Zbog recesije bez posla je ostao i manji broj radnika koji su radili u Njemačkoj, Crnoj Gori, Italiji, Rusiji, Švicarskoj i Danskoj.
Nezaposlenost iznad 40 posto
Inače, stopa nezaposlenih u BiH odavno je prešla 40 posto, a s povećanjem nezaposlenih raste i socijalni pritisak prema vlastima i entitetskim proračunima.
Budući da se federalni proračun nalazi na klimavim nogama, te se panično pokušava doći do novca, neki stručnjaci strahuju da bi u krajnjoj liniji moglo doći do potpunog raspada federalnog proračuna.
Prijetnja stabilnosti
Zbog nedostatka sredstava za pomoć ključnim izvoznim tvrtkama industrijska proizvodnja u BiH već sada rapidno pada, a s njom se smanjuju i proračunski prihodi.
U takvoj situaciji sve je izvjesnije da će BiH spas potražiti u novom stand-by aranžmanu s MMF-om, od kojeg bi im, procjenjuje se, trebala pomoć od jednu do dvije milijarde eura, kako bi se spriječilo urušavanje ekonomskog sustava, što bi izazvalo i političku nestabilnost. (V. K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik