Analitičari očekuju da će pad proizvodnje biti i veći od 14,1 posto
S obzirom na to da dobar dio hrvatske industrije ima kratkoročne aranžmane o doradnim poslovima ili proizvodnji proizvoda s nižom dodanom vrijednošću s inozemnim naručiteljima, pad industrijske proizvodnje na koji je ukazala analiza Državnog zavoda za statistiku je očekivan.
Naime, inozemni kupci najčešće su trgovci na veliko i industrijski kupci koji su snažno pogođeni globalnom krizom pa otkazuju narudžbe, piše Tanja Ivančić Belošević u Večernjem listu.
Stoga ekonomski analitičar Damir Novotny smatra da se nastavak ovog trenda može očekivati i u idućim mjesecima.
Zakazala opskrba plinom
Podaci Državnog zavoda za statistiku pokazali su da je u siječnju 2009. industrijska proizvodnja smanjena za čak 14,1 posto u usporedbi s istim mjesecom prošle godine.
Analitičari RBA tvrde da je riječ o najsnažnijem godišnjem padu proizvodnje u posljednjih više od petnaest godina, a osim smanjenja inozemne i domaće potražnje, koja se na industrijsku proizvodnju odrazila nepovoljno već tijekom posljednjeg tromjesečja 2008., na snažno smanjenje proizvodnje utjecali su i ostali čimbenici.
Pod time se ponajprije misli na probleme u opskrbi industrijskih postrojenja plinom, te manji broj radnih dana u odnosu na lanjski siječanj.
Prvi pad od 1999.
Međutim, statistički će podaci biti još lošiji, a do izražaja će doći prilikom izrade analize za veljaču. Potpredsjednik hrvatskih izvoznika, dr. Ante Babić smatra da će pravi pad narudžbi statistika zabilježiti tek kasnije, te se i dalje može očekivati pad industrijske proizvodnje, i ako možda u manjim postocima.
I analitičari RBA u idućem razdoblju očekuju nastavak nepovoljnih utjecaja recesije na domaću industriju, a za 2009. očekuju pad proizvodnje, i to prvi put od 1999. godine. (V. K.)
Izvor:
Večernji list