Zemlja može podnijeti i deset milijardi stanovnika, ali tim ljudima treba osigurati posao, energiju, hranu i – pitku vodu, upozorio je UN
Prema posljednjim podacima Ujedinjenih naroda, na svijetu živi 6,8 milijardi ljudi, a do 2050. bit će nas 9,2 milijarde.
Međutim, usporedno s rastom broja stanovništva ubrzava se globalno zagrijavanje, stoji u UN-ovoj reviziji dokumenta "Perspektive stanovništva svijeta" osvježenoj podacima za 2008. Godinu, koju su u New Yorku predstavili Hania Zlotnik, direktorica UN-ova odsjeka za pitanja stanovništva, i Gerhard Heilig, šef odsjeka za procjene i projekcije populacije.
Kritično u 49 zemalja
U reviziji se ističe da se nad tim brojkama svijet mora itekako zabrinuti, a osnovni doprinos rješenju izazova budućnosti moraju dati vlade zemalja. Posebno se to odnosi na vlade 49 najsiromašnijih država, dok bi i sve ostale morale pomoći svakoj državi koja je na popisu označena kao kritična, piše Miroslav Ambruš-Kiš u Večernjem listu.
"U kritičnih 49 zemalja više od polovice stanovništva mlađe je od 25 godina. Taj je podatak zabrinjavajući zbog nedostatka novca, posla, iskustva, pa i vodstva koje bi moglo odgovoriti na tako velike izazove", upozorila je Hania Zlotnik.
Prijetnja
UN stoga upozorava da nekontrolirana prenapučenost stanovništva povećava rizik od siromaštva i gladi, te doprinosi rastu rizika od socijalnih nemira, pa čak i međudržavnih sukoba.
Međutim, gomilanje populacije predstavlja prijetnju i najbogatijim zemljama. Ekonomska kriza nagovještava da će se statistički znatno produljiti radni vijek onih koji bi morali u mirovinu, a pitanje je mogu li društva u recesiji apsorbirati pritisak onih koji traže svoja prva radna mjesta.
Osnovni životni uvjeti
Taj bi ekonomski paradoks također mogao prouzročiti masovnu apatiju među stanovništvom na pragu radnoga vijeka te voditi iracionalnim, nekontroliranim destruktivnim pokretima ili manje vidljivim društvenim navikama.
Iako UN-ovi stručnjaci ističu da se plodnost i dalje smanjuje sa 2,5 na 2 djeteta po ženi, na brojnost stanovništva utječe i sve manja smrtnost djece te sve dulji životni vijek cjelokupnog stanovništva.
Zemlja može podnijeti i deset milijardi stanovnika, ali tim ljudima treba osigurati posao, energiju, hranu i – pitku vodu, upozorio je UN. (V. K.)
Izvor:
Večernji list