Trošak prekinutih bolovanja bio je veći od pet milijuna kuna
U akciji pojačane kontrole bolovanja koja je počela početkom ožujka, na posao je vraćeno nešto više od 600 zaposlenika i to u samo tri grada koja prema izvješćima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) imaju i najviše stope izostanka s posla – Split, Osijek i Gospić.
Kontrole su nastavljene i u drugim dijelovima Hrvatske, ali mjesec dana nakon početka akcije HZZO ne može objaviti bilancu dok se, kako kažu, svi podaci ne obrade i analiziraju. S obzirom na prvotne brojke, tek se može pretpostaviti o kakvoj je količini lažnih bolovanja riječ, piše Biserka Lovrić u Vjesniku.
21 posto manje bolovanja
U HZZO-u kažu da su kontrole kontinuirane i za sva vremena, što je praksa u svim zemljama koje si ne dopuštaju da im sezonski, kao kod nas, raste stopa bolovanja. Prema podacima ministra zdravstva Darka Milinovića koje iznosi kao pokazatelj uspješnosti reforme zdravstva, od početka reforme smanjena su bolovanja za 21 posto. Tako je stopa bolovanja u siječnju ove godine smanjena s 4,2 na 3,5 posto.
Na području spomenutih gradova, u samo 10 dana akcije u 113 ordinacija završeno je 146 bolovanja u dogovoru s izabranim liječnikom te 421 bolovanje prema nalazu povjerenstava HZZO-a.
Neslužbeno se doznaje da su povod lažnom bolovanju najčešće upala sinusa, zatim problemi lokomotornog sustava, a nisu rijetki ni psihički problemi.
Svakodnevno na bolovanju 57.000 radnika
Iako je HZZO priprijetio liječnicima i kaznama zbog neopravdanih bolovanja, zasad nema informacija je li ove godine ikome smanjena glavarina, pri čemu valja imati na umu zahtjev da se tako nešto neće dogoditi bez arbitraže mjerodavne komore.
Inače, troškovi bolovanja su lani iznosili oko 2,4 milijarde kuna, od čega je država isplatila oko 1,3 milijarde, a poslodavci oko 1,1 milijardu kuna za plaće i davanja zaposlenicima koji su bili na bolovanju.
Službeno, lani se na bolovanja potrošilo više od 10 milijuna dana, a svakodnevno na poslu nije bilo po oko 57.000 zaposlenika. (V. K.)
Izvor:
Vjesnik