Za uvođenje radne obveze ne postoji pravna osnova, već je riječ o ugrožavanju prava na štrajk, upozorava pravni savjetnik u Matici sindikata javnih službi, Krešimir Rožman
Budući da sa sindikatima jučer nije uspjela postići dogovor o plaćama, Vlada će štrajk zaposlenih u javnim službama pokušati spriječiti uvođenjem radnih obveza, najavila je potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor.
"To je notorna glupost! To je opstrukcija demokratskog prava na štrajk! Mi sigurno idemo u štrajk sa ili bez radnih obveza", poručio je potpredsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić.
Sindikati najavljuju da štrajk započinje sutra, a trebao bi trajati do petka, do kada neće raditi oko 100 od 180 tisuća zaposlenika. Odluči li Vlada ispuniti prvu prijetnju i ne platiti štrajk profesori, liječnici, medicinske sestre i socijalni radnici za svaki dan u štrajku prosječno će na svojim plaćama izgubiti dvjestotinjak kuna.
Tko ne dođe na posao - otkaz
No, sindikati su najavili kako će u tom slučaju organizirati novi štrajk kojim će tražiti plaćanje ovog štrajka. Osim toga, ako Vlada uvede radnu obvezu sindikati tvrde da će provesti štrajk i podnijeti tužbu Ustavnom sudu. Uvođenje radne obveze vjerojatno bi zaustavilo štrajk, budući da bi svi oni koji je se ne bi pridržavali mogli dobiti otkaz, piše Jutarnji list.
Podsjetimo, Vlada je uvođenjem radne obveze 2003. već zaustavila štrajk liječnika, a tada su tvrdili da uporište imaju u Zakonu o Vladi. Liječnici su pak podignuli ustavnu tužbu tvrdeći da se radna obveza može uvoditi samo u slučaju elementarnih nepogoda ili rata, a upravo će se na to sindikalni pravnici pozivati i ovaj put.
Pravni savjetnik u Matici sindikata javnih službi i urednik časopisa Radno pravo, Krešimir Rožman upozorava da je prijetnja uvođenjem radne obaveze, "opasno zastrašivanje javnosti".
"Za uvođenje radne obveze nema pravne osnove. Riječ je o protuustavnom ugrožavanju prava na štrajk", ističe Rožman.
Nastavna godina će se produžiti
Osim liječnicima, Vlada je radne obveze uvela i za vrijeme Domovinskog rata 1994. i to zaposlenima u školama koji su tada već duže vrijeme bili u štrajku. No, i tada se raspravljalo je li riječ o protuustavnom potezu Vlade.
Ravnatelji pojedinih srednjih škola nadaju se da Vlada ovoga puta neće uvoditi radne obveze, a očekuju da im se jave profesori koji planiraju štrajkati ili raditi, kako bi mogli organizirati nastavu. Inače, ministar Dragan Primorac već je najavio da će se za broj dana provedenih u štrajku morati produžiti nastavna godina.
Za razliku od zaposlenih u obrazovanju koji mogu potpuno obustaviti rad u štrajku, u zdravstvu i socijalnoj skrbi postoji nužan opseg poslova koji se ne smiju prekidati niti tijekom štrajka. Stoga, prije svakog štrajka resorno ministarstvo sa sindikatima donosi popis poslova koji moraju izvršavati.
Jedina preostala mogućnost za postizanje dogovora između Vlade i sindikata je današnji sastanak s premijerom Ivom Sanaderom, budući da su sindikati jučer odbili Vladin prijedlog da se spor riješi arbitražom. (V. K.)
Izvor:
Jutarnji list