Mladi pokazuju sve veći interes za svoje buduće radno mjesto i razvoj svoje karijere, a od poslodavca očekuju mogućnost napredovanja i usavršavanja
Trećina mladih u Hrvatskoj točno zna što želi raditi nakon školovanja, a velika većina (80 posto) bi radije ostala i radila u Hrvatskoj, nego otišla u inozemstvo. Pokazalo je to istraživanje o profesionalnim očekivanjima mladih koje je portal MojPosao proveo u sklopu 8. hrvatskog Dana Karijera održanog u svibnju. Većina sudionika istraživanja su bili studenti (91 posto).
Usporedba rezultata ovogodišnjeg, s rezultatima istog istraživanja iz 2007. i 2008., kada je 21, odnosno 27 posto ispitanika znalo što želi raditi nakon školovanja, ukazuje na to da mladi pokazuju sve veći interes za svoje buduće radno mjesto i razvoj svoje karijere. Tome u prilog ide i podatak da čak 87 posto ispitanika karijeru smatra važnom stavkom u svome životu.
Većina još nesigurna
Ipak, 61 posto ispitanika još uvijek nije sigurno što žele raditi u životu, iako imaju neku predodžbu o tome. No, većina si je kao cilj u razdoblju od tri godine od diplome postavila zapošljavanje (60 posto), zatim napredovanje u tvrtki (45 posto), te upisivanje posljediplomskog studija (40 posto).
U najvećem broju, ispitanici smatraju da je najbolje vrijeme za pronalazak posla odmah nakon diplome (60 posto), dok ih trećina smatra da posao treba pronaći još za vrijeme studiranja. Što se pak vremena potrebnog za pronalazak posla tiče, najviše (59 posto) ih smatra da će im za to biti potrebno jedan do tri mjeseca, 12 posto ih očekuje da će posao pronaći u manje od mjesec dana, a 21 posto ih očekuje potragu dulju od tri mjeseca. Ispitanici su ove godine nešto pesimističniji, jer je prošle svega njih 12 posto očekivalo da će posao tražiti dulje od tri mjeseca. Tri četvrtine ispitanika smatra da se posao može naći bez "veza" dok četvrtina misli suprotno.
Fakultet ključan, radno iskustvo dobrodošlo
Polovica ispitanika smatra da je posao puno lakše naći ako se posjeduje prethodno radno iskustvo, dok ih 46 posto to smatra važnim, ali ne i ključnim faktorom za pronalazak posla. Unatoč tome, ove se godine smanjio broj onih koji su tijekom studija već stekli određeno radno iskustvo (61 posto u odnosu na 66 posto u 2008.), što se objašnjava većim zahtjevima studiranja prema Bolonjskom programu, a što pak nije u skladu sa zahtjevima gospodarstva, koje u većoj mjeri nego ranije traži zaposlenike s određenim radnim iskustvom. Kao i prethodnih godina, većina ispitanika (59 posto) smatra da je završen fakultet ključan preduvjet za pronalazak kvalitetnog radnog mjesta.
Kad se radi o očekivanjima koja imaju prema poslodavcima, ispitanici su mišljenja kako poslodavci kod zaposlenika najviše cijene njihovu motiviranost (71 posto ispitanika), komunikativnost (69 posto), radno iskustvo (64 posto) te znanje stranih jezika, informatičku pismenost i stručnu spremu (po 64 posto). Samo 31 posto ispitanika smatra da će poslodavac cijeniti njihovo poštenje i integritet dok za radnu etiku to smatra tek njih 28 posto.
Najvažniji međuljudski odnosi i novac
Slično kao i kod prošlogodišnjeg istraživanja, većina ispitanika je kao najvažnije elemente na svojem radnom mjestu navela međuljudske odnose (čak 79 posto) te novac (42 posto), a slijede priznanje za obavljen rad (39 posto) i dinamičnost posla (33 posto). Prilikom odabira posla, ispitanici u najvećoj mjeri vode računa o mogućnosti profesionalnog napredovanja, njih 77 posto, te o novcu, njih 58 posto, što je manje nego prošlih godina kada je o novcu vodilo računa njih 71 posto, odnosno 66 posto 2007. godine, a što ukazuje na to da su mladi svjesni trenutne gospodarske situacije. Radno vrijeme važnim elementom smatra 48 posto ispitanika, a 40 posto ih vodi računa o sigurnosti posla, što je više u odnosu na prošlu godinu kad je taj postotak iznosio 34 posto.
Kako bi razvili svoju karijeru, većina ispitanika očekuje od svojeg poslodavca da im omogući napredovanje u tvrtki (47 posto) te dodatnu edukaciju (33 posto). Petina ispitanika (19 posto) očekuje da im poslodavac omogući povećanja plaće.
Pročitajte cjelokupne REZULTATE ISTRAŽIVANJA.